Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, milyonlarca göçmene kucak açtığı için Türkiye'ye teşekkür etti.


Lagarde, G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantılarının ardından basın toplantısı düzenledi. 


G20'ye evsahipliği yapan Türkiye'ye teşekkür eden Lagarde, aynı şekilde milyonlarca göçmene kucak açtığı için de Türkiye'ye müteşekkir olduklarını söyledi. Ürdün'ün de göçmenleri kabul ettiğini dile getiren Lagarde, bu ülkelerin insanlık görevlerini yerine getirdiğini ifade etti. 


Şu anda çok büyük bir insanlık trajedisinin yaşandığına dikkati çeken Lagarde, "Görsel olarak da son birkaç gün içinde korkunç bazı fotoğraflarla karşı karşıya geldik. IMF olarak biz de bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" dedi. 


Bodrum'da sahile vuran cansız bedeniyle dünya gündemine oturan Suriyeli Aylan Kurdi'nin fotoğrafının gerçekleri çok net bir şekilde ortaya koyduğunu aktaran Lagarde, bu gerçekliğin de işsizlik ve ümit arasındaki doğrudan ilişkiyi vurguladığını söyledi. 


"Son tahminlerimizi aşağı yönlü revize edeceğiz"
Küresel ekonominin büyümesindeki yavaşlamanın artıp artmayacağı ve IMF'nin bu konuda ne yapacağı yönündeki soruyu da cevaplayan Lagarde, küresel ekonomideki büyümenin, tahminlerinden biraz daha aşağıda geldiğini ve en son tahminlerini aşağı yönlü revize edeceklerini söyledi. 


Birtakım kötü senaryo risklerinin olduğunu dile getiren Lagarde, "Bunlar gerçekleşirse küresel ekonomide büyüme tahminimiz de etkilenecektir. Biz tüm ihtimalleri değerlendiriyoruz" dedi. 


Fed'in faiz artırım kararının öneminin altını çizen Lagarde, "Fed bunu yapacaksa iyi yapmalı. Deneyip de geri çekmemeli. Veriler kesinlikle teyit edilmiş olmalı. Hem fiyat istikrarı hem de istihdam açısından herhangi bir belirsizlik olmamalı ve ancak ondan sonra Fed bu hamleyi yapmalı" diye konuştu. 


"(Mülteci sorunu) Bence bu herkesin sorumluluğu"
Bir gazetecinin, "G20 ülkeleri mülteci sorununu çözebilir mi" sorusu üzerine de Lagarde, şöyle konuştu: 
"Bence bu herkesin sorumluluğu. Yani tek bir ülkenin, coğrafi açıdan yakın olması nedeniyle tek başına sorumluluk almak zorunda kalması doğru değil. Koordineli ve yenilikçi bir çözüme ihtiyaç var. Neler yapabileceğimize ve nasıl yardımcı olabileceğimize bakmamız lazım ve biz IMF'de bunu yapmaya devam edeceğiz."