Yumurta Üreticileri Merkez Birliğince (YUM-BİR) yürütülen kampanyalarla kişi başına yumurta tüketiminin, yıllık 194'ten 250'ye çıkarılması hedefleniyor.


YUM-BİR Başkanı Hasan Konya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yumurtanın besleyici değerine dikkati çekmeyi ve tüketimi yeterli seviyeye getirmeyi amaçlayan Dünya Yumurta Günü'nün, ekim ayının ikinci cuma günü 70'in üzerinde ülkede, Türkiye'de ise 2008'den bu yana YUM-BİR öncülüğünde kutlandığını belirtti.


Dünya Yumurta Günü'nün bu yıl 9 Ekim'e denk geldiğini belirten Konya, bu tür etkinlik ve çalışmalarla anne sütünden sonra en besleyici gıda olan yumurtanın besleyici değerini toplumun tüm kesimlerine anlatmanın ve sevilerek tüketilmesini sağlamanın amaçlandığına işaret etti.


Konya, uzmanların, "dengeli beslenme için protein ihtiyacının yetişkinlerde en az yüzde 25'i, gençlerde ise yüzde 50'sinin hayvansal gıdalardan karşılanması gerektiğini" ifade ettiklerini vurguladı.


Türkiye'de kişi başına hayvansal protein ve yumurta tüketiminin, gelişmiş ülkelerin çok altında olduğuna dikkati çeken Konya, "Ancak son yıllarda gerek YUM-BİR tarafından yürütülen yumurta tanıtım kampanyaları gerekse yapılan yeni araştırmalar ışığında, bilim insanlarının yumurtayı aklaması sonrasında ülkemiz tüketiminde artış eğilimine girildi ve kişi başına tüketim yükselmeye başladı. Doğal ambalajıyla hiçbir hilesi olmayan yumurta, beyinsel fonksiyonları etkileyen kolinin en yoğun bulunduğu besin olmasının yanı sıra yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidanlar içeriyor" diye konuştu.
Konya, Türkiye'de kişi başına yumurta tüketiminin 194 adet olduğunu ifade ederek, "Bunu 250'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Yumurta sevenlerin sayısını artırıp, Türkiye'yi en çok yumurta tüketen 10 ülke arasına sokacağız" dedi.


İhracatta üçüncüyüz
Hasan Konya, Türkiye'nin 18 milyar adedi aşan üretimiyle dünya yumurta üretiminde onuncu, ihracatta ise üçüncü sırada yer aldığına dikkati çekerek, "Dünyada yaklaşık 4 milyar dolarlık yumurta ihracatı gerçekleşiyor. En çok ihracat yapan ülke, 915 milyon dolar ile Hollanda. İkinci sırada 473 milyon dolar ile ABD, üçüncü sırada ise 407 milyon dolar ile Türkiye bulunuyor" ifadelerini kullandı.


Bu yıl kutlanacak Dünya Yumurta Günü etkinlikleri hakkında da bilgi veren Konya, bu kapsamda 5-8 Kasım'da Antalya'da 2. Yumurta Zirvesi'nin toplanacağını bildirdi.


Teması, 'Birlikte düşünmek, birlikte hareket etmek" olarak belirlenen zirvede, yumurta sektörünün geleceğinin, yerli ve yabancı paydaşlarla tasarlanacağı, sektörde yeni gelişmelerin paylaşılarak görüş alışverişi sağlanacağını anlatan Konya, şunları kaydetti:
"Kanatlı sağlığından biyogüvenliğe, doğru antibiyotik kullanımından kanatlı beslemedeki yenilikçi yaklaşımlara kadar çok değişik konularda özgün tebliğler dinlenecek. Küresel tehdide dönüşme potansiyeli bulunan kuş gribi, uluslararası kuruluşların temsilcileriyle tartışılacak. Tavuk dışkısını nasıl atık olmaktan çıkarırız, yumurta kabuğundan nasıl katma değer oluşturabiliriz, yumurta nasıl marka yapılır sorularına özgün cevaplar aranacak."