Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi ağustos ayında beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ağustosta yüzde 7.2 artışla 19 ayın zirvesini gördü. Sanayi üretiminde Ocak 2014'teki yüzde 7.6'lık artıştan sonraki en yüksek artış gerçekleşti. Analistler, sanayi üretimindeki bu hızlı artışın piyasa beklentisinin çok üzerinde olduğunu, aylık dalgalanmaların gelecek dönemde de devam edebileceğini ifade etti.
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8.7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3.6 arttı.
BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 2.9 ARTTI
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2.9 arttı. Buna göre, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.0, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3.3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1.2 arttı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 11.6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 30.9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 10.2 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 9.6 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 12.7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 5.2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 2.6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti. 
SANAYİ BAKANI: İşler iyi gidiyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ağustos ayı sanayi üretim endeksinin beklentilerin çok üzerinde geldiğini vurgulayarak, “Bu, sıkıntılı sürece rağmen ülkede sanayi çarklarının döndüğünü gösteriyor. Geçen ayla birlikte değerlendirildiğinde bile Türkiye açısından ortaya çıkan tablo, belirsizliğe rağmen işlerin kötü gitmediğinin, iyi gittiğinin bir göstergesi” dedi. Işık, Nobel kimya ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar gibilerin Türk üniversitelerinden çıkması için alt yapının temel bilimler noktasında güçlü olması gerektiğini, son dönemde temel bilimlere ilginin ise azaldığını söyledi. Işık, “Biz bunu gördüğümüz için TÜBİTAK'ta temel bilimleri tercih eden başarılı öğrencilerimize maaş gibi burslar vermeye başladık” dedi.