ABD'de önceki günkü Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının ardından dolardaki düşüş eğiliminin dün de devam etmesiyle dolar endeksi 99.50'den 98,74'e geriledi. Dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisinin beklentiler doğrultusunda gelmesinin ardından pay piyasalarında yatay bir seyir izlendi. Analistler, bugün veri gündeminin zayıf olduğunu belirterek, Fed üyelerinin açıklamalarının izleneceğini ve hisse bazlı hareketlerin öne çıkabileceğini ifade ediyor.
Avrupa tarafında, avro/dolar paritesi dün yükselişini ikinci güne taşıyarak 1,0764'e kadar çıksa da şu dakikalarda Asya piyasalarında 1,0710 seviyelerinde dengelendiği görülüyor.

Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,14, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,17 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,81 değer kazandı. Analistler, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin yapacağı açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, Almanya'da ÜFE ve Avro Bölgesi tüketici güven endeksi verilerinin de takip edileceğini ifade ediyor.

Asya tarafında, dün Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) faizlerde ve para politikasında değişikliğe gitmemesinin ardından Nikkei 225 endeksinde görülen yükseliş bugün sınırlı bir şekilde olsa da devam etti. Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,10 artışla tamamlarken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yatay bir seyir izliyor.

Yurt içinde, küresel piyasalara bağlı olarak döviz kurları ve faizlerde düşüşler görülürken, pay piyasalarındaki negatif ayrışma devam etti. Yükselişle güne başlayan borsada alımların güçlenememesiyle düşüşe geçen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,09 değer kaybıyla 80.441 puandan tamamladı.
Analistler, bugün açıklanacak tüketici güven endeksi ve TCMB kasım ayı Beklenti Anketi'nin takip edileceğini kaydederek, BIST 100 endeksinin 79.900 seviyesinin destek 82.500 seviyesinin direnç konumunda olduğunu dile getiriyor.