Katar'dan Türkiye'ye doğalgaz müjdesiUluslararası İş Birliği Platformu tarafından, TİM ev sahipliğinde düzenlenen, geçen yıl 540 milyon dolarlık ön anlaşmanın imzalandığı 6. Boğaziçi Zirvesi dün başladı. Bu yıl 750 milyon dolarlık anlaşmanın hedeflendiği zirve, yarın sona erecek. 80 ülkenin siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini tek çatı altında toplayan etkinlik, "Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah" temasıyla gerçekleştiriliyor. Zirveye onur konuşması yapmak üzere katılan Katar Eski Başbakan Yardımcısı, Eski Sanayi ve Enerji Bakanı H.E. Abdullah Bin HamadAl-Attiyah, gündemle ilgili Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.

 
"TÜRKİYE'NİN İSTEDİĞİ KADAR TEDARİK EDEBİLİRİZ"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyaretinde yaptığı görüşmeler sonrasında Türkiye'nin doğalgazda arz güvenliğini garanti altına aldığını söyleyen Al-Attiyah, doğalgaz tedarikinde Katar açısından hiçbir sorun olmadığını belirtti. "Türkiye'nin istediği kadar gazı tedarik etmeye hazırız" diyen Al-Attiyah, "Dünyanın en büyük LNG gemileri bizde. 4-5 günde istenilen miktarda gazı Türkiye'ye ulaştırırız" ifadelerini kullandı.
 
DOĞALGAZ FİYATLARI DÜŞTÜ
 
İki ülkenin yetkililerinin detaylar üzerinde görüşmeler yaptığını vurgulayan Al Attiyah, doğalgaz fiyatlarının da petrole bağlı olarak düştüğünü söyledi. Zirve'de bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, "Planlarımızı insan odaklı belirliyoruz. 2023'te mutlak yoksulluğu sıfırlamayı hedefliyoruz" dedi.