Yeni Havalimanı (İGA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 3. Havalimanı'nın 2018'in ilk çeyreğinde biteceğini belirterek, "Bu tarih itibariyle Atatürk Havalimanı faaliyetlerini durduracak. İstanbul'da hava trafiği 3. Havalimanı ile Sabiha Gökçen üzerinden gerçekleşecek. İki havalimanı yaklaşık 120 milyon yolcuya ulaşacak" dedi. Özdemir, Atatürk Havalimanı'ndan 3. Havalimanı'na geçişin tek bir gecede olacağını dile getirdi. 'Airport Exchange 2015' etkinliğine de ev sahipliği yapan 3'üncü Havalimanı'na şimdiye kadar yapılan harcamaların 1 milyar euroyu geçtiğini ifade eden Özdemir, "DHİ'ye havalimanlarını işleteceğimiz 25 yıl boyunca katma değer vergisi dahil 26 milyar euro kira ödeyeceğiz" ifadesini kullandı. Dünya havacılık sektörünün merkezinin İstanbul'a kaydığını söyleyen Özdemir, "Dünya haritasını bir dikdörtgen gibi açıp tam ortasına bakarsınız İstanbul'u görürsünüz. Bu da İstanbul'u doğal olarak bir hub haline getiriyor. Uzakdoğu'daki hızlı büyüme ve Türkiye'nin çevre ülkelerindeki ekonomik gelişim, dünyanın ekonomik ağırlık merkezinin de bu bölgeye kaydığını gösteriyor" şeklinde konuştu. 

KREDİDE SIKINTI YOK 
Havalimanı için Ekim ayında 6 banka ile 4 milyon euroluk finansman paketine imza attıklarını bunun 500 milyonunu Rus Sberbank'ın sağladığını belirten Özdemir, "Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz" dedi. 

İSMİNDE 'İSTANBUL' OLACAK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım kamuoyu araştırması yaptırdıklarını belirterek, 3. Havalimanı'nın isminde mutlaka İstanbul'un geçeceğini söyledi. "Biz bir maden çukuru verdik, üzerine dünyanın en büyük havalimanı yapılacak. 25 yıllığına 26.5 milyar euro bize para verilecek. 25 yıl sonunda da bu dünyanın en büyük havalimanı bonus olarak bize geri dönecek" diye konuştu. Yıldırım bu yıl, havada 180 milyon yolcu hedefinin de aşılacağını söyledi.