Sanatçı Uğur Işılak Dombra tartışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Işılak, "Biz zaten bir kişiye ait olduğunu bilsek o kişiden izin alırız veya hiç kullanmayız. Biz bu eseri anonim olarak biliyoruz, sadece biz değil yüzlerce, binlerce insanın anonim bildiği gibi anonim biliyoruz. Anonim olduğunu bildiğimiz, halka mal olan bir eser olduğunu bildiğimiz, bir Asya ezgisi olarak düşündüğümüz için biz eseri kullandık ve üzerine söz yazdık" dedi.

Konunun sanatkarlar arasında halledilebileceğini belirten Işılak, "Ama gerçekten bir bestekarı varsa ve Aslanbek'de bunu ispat ederse, ispat etmesinede gerek yok, yüzde yüz benimdir diyorsa; o zaman oturur konuşuruz, kendi aramızda hallederiz bir sanatkar olarak. Bunu çok abartmanın, bunun siyasi kulislerde konuşuluyor olmasının, Meclis'e taşınıyor olmasının, Meclis kavgasına sebep oluyor olmasını ben çocukça buluyorum. Basitçe bir davranış buluyorum. Biraz daha seviyeye davet ediyorum. Sanatkarlar arasında birşey olmuşsa bunu siyasi malzeme haline, sisyasi polemik malzemesi haline getirmenin de bir hoş davranış olmadığını düşünüyorum. Bıraksınlar, sanatkarlar kendi arasında halletsin bu meseleyi. Öyle bir gün gelir ki; bakarsınız Aslanbek Dombra'yı çalar, ben bu eseri yine seslendiririm. Bu noktada herkes müsterih olsun" şeklinde konuştu.

"FUTBOLA ALET OLABİLİYOR DA, SİYASETE Mİ ALET OLAMIYOR?"

Bestenin kullanımında önce anonim olduğu yönünde araştırma yapıldığına dair de açıklamalarda bulunan Işılak, "Bizim ajansımız, bağlı olduğumuz yerler, arkadaşlar bununla alakalı araştırma yaptı, 'Sahibi yok gibi bestenin' dedi, 'Anonim yani biz sahibine ulaşamıyoruz.' Bizde böyle olunca zaten kullandık. Ayrıca bunun bir ispatı olarakda Bursaspor, Fenerbahçe vs bütün bunlar uyarlayarak kullanmış. Aylardır yıllardır bu kullanılıyor. Eğer gerçekten sahibi bunun olmuş olsaydı, bugüne kadar onlara dava açardı, kullanmasını engellerdi. Yani futbola alet olabiliyor da, siyasete mi alet olamıyor? 'Demek ki sahibi yok ki' dedik bugüne kadar bunlar dava edilirdi sahibi olsaydı. Sahibi yok ki dava edilmemiş. Çünkü uyarlanmış bunlar vakti zamanında" ifadelerini kullandı. 
 
 "DAHA ALASINI YAPAR VE BESTE OLARAK DA HALKIMIZLA, İNSANIMIZLA PAYLAŞIR YOLUMUZA DEVAM EDERİZ"

Aslanbek'in Türkiye'ye gelemesi durumunda kendisi ile bir araya gelip gelmeyeceği konusunda da Işılak şunları kaydetti: 
"Onlarca, yüzlerce sanatçı arkadaşımız var. Tabi ki geldiği zaman bizim davetlimiz olsun, oturalım, konuşalı. Derse ki; 'bu benim eserim kardeşim, bestede benim, ben siyasi alanda da kullanılmasını istemiyorum' eyvallah. Biz otururuz, durdururuz ve daha alasını yapar ve beste olarakda halkımızla, insanımızla paylaşır yolumuza devam ederiz. Sultanbekov veya Aslanbek sayafasıda kapanmış olur."

"ASLANBEK YILLARIN SANATÇISI BELKİ AMA TÜRKİYE'DE KİMSE TANIMIYORDU"

"Şu iki gün içerisinde Dombra Türkiye'de Edirne'den Kars'a kadar duyulmuş oldu" diyen Işılak şunları kaydetti:
"Bundan dolayı bahtiyarım, buna vesile olduğum için bahtiyarım. Bununla beraber Kazakistan'ın adı anıldı. Türk Cumhuriyetlerinin Asya ezgileri tekrar gündeme geldi. Bundan dolayı bahtiyarım. Aslanbek yılların sanatçısı belki ama Türkiye'de kimse tanımıyordu. Bu vesile ile onunda adı duyulmuş oldu, bundan dolayı bahtiyarım."