Camilerin dolup taştığı Bişkek'te Kırgızlar, hatimle kılınan teravih namazının ardından sahura kadar vaaz ve okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi. Kadir Gecesi'ni dualarla idrak eden Müslümanlar, namaz kıldı, topluca dua etti.
Türkiye'nin kurduğu Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Cengiz Aytmatov Kampüsü'nde de, Türk hayırsever, sivil toplum ve kuruluşların desteğiyle inşaatı tamamlanan Bişkek Satuk Buğra Han Camisi'nin kapıları Müslümanlara ilk kez Kadir Gecesi'nde açıldı.
Kaba inşaatının tamamlanmasının ardından bugüne kadar cuma ibadetlerin zemin katında yapıldığı camide, üniversitenin İlahiyat Fakültesi yönetimi, ilgili makamlardan aldığı özel izinle, Kadir Gecesi'nin üst katında idrak edilmesi için caminin kapılarını vatandaşlara açtı.
Kadir Gecesi programı, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Orhan Genc'in ve Manas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Cebeci'nin Kur'an-ı Kerim'i okumasıyla başladı. Bir Kırgız hocanın vaazıyla devam eden kutsal gecede Müslümanlar, namaz kılıp, dua etti. Geleneksel Türk süsleme sanatıyla tanzim edilen ve Osmanlı kültürünü yansıtan çift minareli 4 bin kapasiteli camiyi dolduran Müslümanlar, Kadir Gecesi'ni coşkuyla ihya etti.
Bişkek'te ilk kez böyle bir görkemli camiyi gören gençler, caminin içinde tur atarak cep telefonlarının kamerasıyla görüntüledi.
Manas Üniversitesi'nin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut İzciler, AA muhabirine, "Mübarek Ramazan gününde böylesine güzel bir camide ibadet etmek çok güzel bir duygu olduğunun altını çizerek, "Manas Üniversitesi olarak, Kırgızistan'a çok güzel bir cami kazandırmaktan çok mutlu olduklarını" söyledi.
Türkiye'nin Kırgızistan'a kazandırdığı camiden memnun kaldığını söyleyen üniversitenin akademik uzmanı Safa Kırveli de, caminin, Kadir Gecesi'nde Kırgızistan'a farklı bir atmosfer kazandırdığını ifade etti.
Kırgız genç Marat Ömürov da Osmanlı mimarisine uygun olarak yaptırılan caminin, Türkiye'nin, Kırgızistan halkına en büyük hediyesi olarak kabul edildiğine dikkati çekti.
Manas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Cebeci ise Bişkek Satuk Buğra Han Camisi'nin görkemli resmi açılışının Manas Üniversitesi Rektörlüğü'nün tayin edeceği ve devlet büyüklerinin katılımıyla önümüzdeki dönemde açılacağını kaydetti.
Kırgızistan'da Ramazan Bayramı 17 Temmuz'da kutlanacak.