İsmail Sonsuz - Damla Peker
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk tur görüşmelerine dün MHP ile devam etti. Görüşmede AK Parti heyetinde Davutoğlu'nun yanı sıra; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AK Parti Antalya milletvekili Lütfi Elvan ve AK Parti Ankara milletvekil Ertan Aydın yer aldı. MHP lideri Devlet Bahçeli'ye; Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Başkan Yardımcıları Kenan Tanrıkulu ile Semih Yalçın, Genel Sekreter İsmet Büyükataman ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı eşlik etti. 1 saat 40 dakika süren ziyaretin ardından kameralar karşısına geçen Davutoğlu, Bahçeli'nin hükümet ortaklığında yer almayacağını ifade ettiğini söyledi. Görüşmenin CHP ile olduğu gibi dostane ve samimi bir ortam içinde gerçekleştiğini aktaran Başbakan, şunları kaydetti: 
 "İki konuda mutabık kalındı. Bunlardan biri, Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması, diğeri güçlü bir hükümet kurulması. Sayın Bahçeli, 7 Haziran seçimlerin sonrasından bugüne kadar olan tutumları bağlamında son derece açık, yürekli ve şeffaf bir değerlendirmede bulundu. Muhalefette kalma tarzında bir yaklaşım içinde olduklarını, seçimi böyle yorumladıklarını vurguladı. Kendi tutumları itibarıyla saygı duyduğumuz bir görüştür. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz ve bir hükümet ortaklığı kurulana kadar bütün partilerle eşit mesafeyi muhafaza edeceğiz. Türkiye'nin şartları diyaloğu sürdürmeyi gerekli kılıyor. Bu bağlamda bundan sonraki gelişmeler çerçevesinde hem arkadaşlarımız hem de ihtiyaç duyulması halinde sayın Bahçeli ile bayram sonrasında ikinci bir görüşme çerçevesinde tekrar bir araya gelme imkanımız var. Bunun da her an gerçekleşebileceği konusunda mutabık kaldık." Başbakan Davutoğlu, görüşmede cumhurbaşkanlığı konusunun hiç gündeme gelmediğini anlattı; "Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı riskleri ele aldık. Çözüm süreci konusunda fikir teatisinde bulunduk" dedi. 
NOTLAR...
TEMASI FARUK ÇELİK DEVAM 
ETTİRECEK


Devlet Bahçeli görüşmede, "Toplumda kutuplaşma arttı. Bu kutuplaşma, MHP-AK Parti koalisyonu ile giderilemez. Bu sebeple AK Parti'nin CHP veya HDP ile ortaklığa gitmesi daha doğru olur" dedi. 
Daha önce 14.00'te başlayacağı açıklanan görüşme, Meclis Genel Kurulu'nda RTÜK üyelikleri için yapılacak seçim sebebiyle 1 saat öne alındı. 
İki lider, 13.00'te Bahçeli'nin Meclis'teki makam odasında bir araya geldi.  
Davutoğlu, görüşmeye önceki günkü görüşme gibi yine 06 DB 0353 plakalı sivil araçla geldi. 
AK Parti heyetinin MHP grubuna bir çikolata paketiyle geldiği görüldü. 
Tam 13.00'te başlayan görüşme 14.45'te bitti. Böylece AK Parti-MHP görüşmesi, 1 saat 40 dakika süren CHP görüşmesinden 5 dakika uzun sürmüş oldu.  
MHP lideri, Davutoğlu'na üzeri işlemeli çini hediye etti.  
 İki partinin önümüzdeki süreçte yürüteceği istişareleri AK Parti adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yürütmesi kararlaştırıldı. Çelik, MHP'lilerle yakın diyaloğu ve siyasetteki tecrübesiyle dikkat çekiyor.


AK?HAREKET
EN ÇOK İSTENEN 
FORMÜLDÜ
 Başbakan Davutoğlu'nun ilk tur koalisyon görüşmelerine başlamadan önce partide yürüttüğü istişarelerde en çok istenen formül AK Parti+MHP ortaklığı olmuştu. Milletvekillerinden ve teşkilattan gelen değerlendirmelerin yanı sıra, kamuoyu araştırmalarında da "en doğru seçenek olarak MHP koalisyonu fikri ortaya atılmıştı.


 
 
289154 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/289154.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER