Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kıbrıs Türk tarafı çözüm yönündeki iradesini ortaya koydu. Artık Kıbrıs Rum tarafının da buna samimi şekilde karşılık vermesi, uzlaşmayı esas alan, geleceğe odaklanan bir anlayışla meseleyle yaklaşması gerekiyor" dedi.

Erdoğan, 20 Temmuz Özgürlük ve Barış Kutlamaları dolayısıyla Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen geçit törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümü noktasında Türk tarafının çabalarına dikkati çekti.

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda her zaman bir adım önde olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "Sayın Annan'a görüşmeleri başlatırken, ona söyledim, biz Türkler olarak Rumların her zaman bir adım önünde olacağız. Yeter ki siz bu süreçte dengeyi sağlayın. İsviçre'de görüşmelerde yine biz önde olduk ve masadan kaçar duruma geldiler ve Sayın Annan'a hatırlattık" dedi.

Kıbrıs sorunun çözümü sürecinde referandumlar yapıldığını anlatan Erdoğan, Kıbrıs Türk tarafının referandumda "evet" diyerek sözünde durduğunu, Güney tarafın ise sözünü tutmadığını anımsattı.

-"Temennimiz sürecin en kısa zamanda sonuca ulaştırılmasıdır"

Erdoğan, "Biz Türk'e yakışanı yaptık. Şimdi de yine aynı şekilde diyoruz ki onlar da kendine yakışanı yapsınlar" ifadesini kullandı.

Kıbrıslı Türkler karşısında siyasi eşitlik noktasında, güneyden de aynı tavrı beklediklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Temennimiz sürecin en kısa zamanda sonuca ulaştırılmasıdır. Kıbrıs Türk tarafı çözüm yönündeki iradesini ortaya koydu. Artık Kıbrıs Rum tarafının da buna samimi şekilde karşılık vermesi, uzlaşmayı esas alan, geleceğe odaklanan bir anlayışla meseleyle yaklaşması gerekiyor. Bu konu iç politik kaygılara, taktik manevralara kurban edilemeyecek kadar önemlidir, kıymetlidir. Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasının, adadaki taraflar yanında Doğu Akdeniz başta olmak üzere geniş coğrafyaya olumlu yansımaları olacağı açıktır. Çözüm ile birlikte ada ekonomisi güçlenecek, bugün hayal bile edilemeyen pek çok projenin hayata geçirilmesi mümkün olacaktır. Biz diğer muhataplardan süreci bu şekilde ele almalarını, vizyoner bakış açısıyla süreci kolaylaştırmalarını bekliyoruz.

Kıbrıs Türk halkının hayat kalitesinin daha da üst düzeye çıkaracak istek ve iradeye sahip olduğunu biliyoruz. Bu uzun soluklu mücadelede Kıbrıs Türkü'nün ekonomik açıdan daha güçlü düzeye gelmesi için şimdiye kadar kardeşlerimizle el birliği ve dayanışma içinde olduk. Bu çabamız, kararlılıkla sürecektir."

Erdoğan, Kıbrıs Türk halkının ve tüm adanın, su sorununa çözüm bulacak, verimli topraklarına, ana vatandan su getirilmesi sağlayacak su temini projesinde sona gelindiğini söyledi.

Erdoğan, "Şurada 1.5 kilometrelik yolumuz kaldı. Su medeniyettir, su hayattır ve bu su sadece özgürlük değil aynı zamanda barış suyu olacak. Bu proje, Türkiye ile KKTC arasındaki sarsılmaz bağının sembolü olacak, birlik ve dayanışmayı yeni bir fiziki bağla pekiştirecektir" dedi.

-"Turizmde artık Kuzey Kıbrıs adeta bir patlama yaşıyor"

"Bizim arzumuz, Türkiye'den getireceğimiz bu suyun, Kıbrıs'ın sadece kuzeyine değil adanın tamamına hayat verebilmesidir. Biz bu suyu, sadece kurak topraklara değil çoraklaşan gönüllere de hayat suyu olmasını temenni ediyoruz" diye konuşan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Diğer doğal kaynaklarla birlikte, bu projenin taraflar arasındaki çok boyutlu işbirliğinin unsuru olmasını gönülden istiyoruz. Ekonomideki gelişmeyi kalıcı hale getirme hususunda öncü sektörler olan turizm ve yüksek öğretimdeki başarılarınızı tebrik ediyorum. Turizmde artık Kuzey Kıbrıs adeta bir patlama yaşıyor. Eğitim öğretimde artık Kuzey Kıbrıs, 70 bini aşkın öğrencisiyle bundan böyle uluslararası camiada farklı bir yere yerleşiyor. KKTC'nin, bölgenin en önemli turizm ve eğitim öğretim merkezlerinden biri haline getirmek bizim de ortak hedefimizdir. Geride bıraktığımız 10 yılda, bu hedefe ulaşma notasında çok önemli mesafe katettik. Ancak önümüzde daha alınması gereken ciddi yol bulunuyor. Uygulamaya koyduğumuz reformları, kararlı şekilde devam ettirerek gündemimizdeki projelerin bir an önce bitirerek, yeni işbirliği projeleri geliştirerek, hedeflediğimiz seviyeye ulaşabileceğimize inanıyorum. Türkiye bu alanlardaki engin tecrübesi ve birikimiyle Kıbrıslı kardeşlerinin yanındadır, bunu böyle bilesiniz."

-"Kıbrıs Türk halkı 1974 öncesindeki acı dolu günlere dönmeyecektir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türkü'nün bu topraklarda, geleceğe korkusuz bir şekilde bakarak barış ve huzur içinde yaşamasının kendileri için önemli olduğuna işaret etti. Türkiye'nin, her zaman Kıbrıs Türkü'nün yanında olduğunu, gelecekte de her koşulda yanında olmaya devam edeceğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle dedi:

"Sorunların üstesinden, bundan sonra da el birliğiyle geleceğiz. Anlayış ve gönül birliğimizi muhafaza ederek atılması gereken adımları kararlılıkla atacak, ortaya çıkabilecek sıkıntıları da geçmişte olduğu gibi birlikte aşacağız. Altını çizerek ifade etmek isterim ki; Kıbrıs Türk halkı, asli unsuru olduğu bu güzel adada bir daha 1974 öncesindeki acı dolu günlere dönmeyecektir.

Ama bu kardeşinizin sizlere burada bir hatırlatması var, istiklal şairimiz o veciz ifadesiyle şunu söylüyor; 'Girmeden tefrika bir millete düşman giremez; toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.' Onun için birliğiniz, beraberliğiniz çok önemli. Onun için hep birlikte şunu söylememiz lazım:Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet... Bu yolu böyle yürüyeceğiz ve buna çok önem vereceğiz. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe inşallah istikbalimiz, bu günlerimizden çok daha aydınlık, çok daha parlak olacaktır. "

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Harekatı'nda emeği olan, katkısı olan herkesi şükranla, minnetle andığını ifade etti.

Erdoğan, "Bir gül bahçesine girer gibi, toprağa düşen, kanlarıyla buraları vatan eyleyen tüm Mehmetçik ve mücahitleri rahmetle, hürmetle yadediyorum. Allah kardeşliğimizi, dayanışmamızı, gönüldaşlığımızı daim etsin diyorum. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın Kıbrıs Türk halkına ve tüm milletimize kutlu olmasını diliyor, sizlere sevgilerimi saygılarımı sunuyorum" diyerek sözlerini tamamladı.