AK Parti ve CHP'nin koalisyon çalışmalarını yürütmek üzere AK Partili Ömer Çelik ve CHP'li Haluk Koç ilk kez bir araya geldi. Ak Parti'nin CHP'ye yaptığı ilk tur ziyarette Başbakan Davutoğlu tarafından önerilen ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu tarafından kabul edilen 'istikşafi' görüşme süreci başladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti'nin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise CHP'nin yetkili organlarını toplarken, temas noktaları olarak belirlenen isimler AK Partili Ömer Çelik ve CHP'li Haluk Koç Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda saat 11.00 da bir araya geldi.
Koalisyon kurulması için partilerin birbirini keşfetmelerine ve anlamalarına yönelik 'istikşafi' görüşmelerde önce yöntem belirlenecek ve heyetler oluşturulacak. Partilerin öncelikleri ve ön şartları ortaya konulacak. Muhtemelen bu hafta sonuna doğru bir araya geliriz. Karar verip istikşafi görüşmeler başlamış olacak. Koalisyon da erken seçim ihtimali de yarı yarıya.''

Temas noktaları bunları liderlere iletecek. Liderlerin onay vermesi durumunda perşembe günü heyetlerin katılımıyla yapılması öngörülen ikinci toplantıda konu başlıkları belirlenecek. Süreç boyunca liderlerin kontrolünde ayrıntılara inilecek. İstikşafi görüşmelerde tıkanma yaşanması halinde liderler devreye girecek. Bu görüşmeler olumlu tamamlanırsa Davutoğlu, ikinci tur için Kılıçdaroğlu'nun kapısını çalacak. Görüşmelerin sonunda AK Parti ve CHP'nin koalisyon hükümeti kurup kuramayacaklarına ilişkin resim net olarak ortaya çıkacak.


ÖMER ÇELİK'TEN İLK AÇIKLAMA
Sürecin kendisi, sonuç kadar kıymetli. Biliyorsunuz Genel Başkanlarımızın görüşmesinde, şöyle bir yönteme karar verilmişti; öncelikle istişafi görüşmeler yapılacaktı. Bugün konuştuğumuz konu, genel başkanlarımızın görüşmelerinde bir aşamaya gelinirse, bu aşamaya kadar kendi aramızda heyetler olarak hangi ilkeler çerçesinde görüşeceğimiz, hangi mekanda bir araya geleceğimizle ilgili bir karar vermemiz gerekiyor. Ortak konular, çatışılan konular, gri alanlar belirlenecek. Heyetler en geç haftabaşında bir araya gelecek. O zaman hangi konularda konuşacağımıza karar vereceğiz. Tüm konu başlıklarını değerlendirmemiz için 10-15 güne ihtiyacımız var. 

KEŞİF DÖNEMİ 
Koalisyon kurulması için partilerin birbirini keşfetmelerine ve anlamalarına yönelik 'istikşafi' görüşmelerde önce yöntem belirlenecek ve heyetler oluşturulacak.
Partilerin öncelikleri ve ön şartları ortaya konulacak. Temas noktaları bunları liderlere iletecek. Liderlerin onay vermesi durumunda perşembe günü heyetlerin katılımıyla yapılması öngörülen ikinci toplantıda konu başlıkları belirlenecek. Süreç boyunca liderlerin kontrolünde ayrıntılara inilecek. İstik- şafi görüşmelerde tıkanma yaşanması halinde liderler devreye girecek. Bu görüşmeler olumlu tamamlanırsa Davutoğlu, ikinci tur için Kılıçdaroğlu'nun kapısını çalacak. Görüşmelerin sonunda AK Parti ve CHP'nin koalisyon hükümeti kurup kuramayacaklarına ilişkin resim net olarak ortaya çıkacak.