İstanbul'da düzenlenen terör operasyonunun IŞİD ayağında yakalanan 36 kişi arasında örgütün üst düzey yöneticilerinden olduğu bildirilen Azerbaycanlı Abdullah Abdullaev de gözaltına alındı. Abdullaev'in istihbarat raporlarına göre ikinci kritik isim olduğu ve yabancı savaşçıları dünyanın dört bin yanından İstanbul'a getirdiği öğrenildi. Abdullaev'le birlikte Özbek, Çeçen, Fransız ve Azeri asıllı 30 yabancı savaşçı da Emniyet'te sorgulanıyor. Örgütün Türkiye lideri Halis Boyuncuk da halen gözaltında...


OPERASYONUN KİLİT İSMİ


30'u yabancı savaşçı olmak üzere gözaltına alınan 36 kişi arasında bulunan Abdullaev'in operasyonun en kilit isimlerinden biri olduğu ifade edildi. Abdullaev'in İstanbul'a getirdiği yabancı savaşçıları ise İstanbul'un çeşitli semtlerinden kiraladığı evlerde sakladığı ve Suriye ile Irak'a geçmelerini sağladığı ortaya çıktı.


GÜZERGAH DEĞİŞTİRİLDİ


Polisin yaptığı tespitlere göre Abdullaev, yabancı savaşçıları önce Avrupa ve Orta Asya ülkeleri üzerinden getiriyordu. Polis, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında önlemler aldı. Terörle Mücadelede görevli profil takip uzmanlarının yabancı savaşçıları yakalamaya başlaması üzerine değişikliğe gidildi. Avrupa ve Orta Asya'da yaşayan ve İŞİD'e katılmak isteyenler Uzak Doğu ülkelerine gönderiliyordu. Burada bir süre kalan bu kişiler, daha sonra İstanbul'a geliyordu. Yabançı savaşçılar Abdullaev tarafından İstanbul'da kiralanan evlerde saklanıyordu, daha sonra Suriye ve Irak'a gönderiliyordu.Polis, bu değişikliği de çözünce onlarca kişi havalimanlarında yakalanarak sınır dışı edildi.


6 YÖNETİCİ, 30 YABANCI SAVAŞÇI 


Yabancı savaşçılar Abdullaev tarafından İstanbul'da kiralanan evlerde saklanıyordu, daha sonra Suriye ve Irak'a gönderiliyordu. Polis, bu değişikliği de çözünce onlarca kişi havalimanlarında yakalanarak sınır dışı edildi. Polis, Abdullaev'in kendisiyle bağlantı kuran kişilere kendisini 'İstanbul Emiri' olarak tanıttığını belirledi. 6'sı İŞİD yöneticisi 30'u yabancı savaşçı olmak üzere 36 kişinin ifadeleri devam ediyor. Yabancı savaşçıların Özbek, Çeçen, Fransız ve Azeri olduğu öğrenildi. Operasyon kapsamında Ebu Hanzala' ismiyle bilinen Halis Bayancuk da gözaltına alınmıştı.