İsmail Sonsuz ANKARA
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu. Önceki gün TBMM'nin olağanüstü toplantısında HDP'li Osman Baydemir'in konuşması ve Selahattin Demirtaş'ın "Saray gladyosu" sözlerine sert tepki gösteren Başbakan özetle şunları söyledi: "TBMM'de utanmazca ret ve asimilasyondan bahsedildi. Kim bitirdi bu politikaları? Sizin de Meclis'e gelmenizin önünü açacak şekilde demokratikleşme alanlarını kim açtı? AK Parti.
HDP bir seçim yapmak zorunda. Rabbimize seslenen HDP sözcüsüne hatırlatırım. Biz, o seslenişleri bütün bir milletle yapa yapa buraya geldik. Ama eliniz semaya yükselmeli, Kandil Dağı'na değil. Saldırı hepimizeyken siz saldırı yapanlara karşı 'saldırıya muhatap olanların yanında değil de yapanlara sırtımızı dayıyoruz' derseniz o sırtınızı dayadığınız duvarları, dağları yerle bir ederiz. 
Haddini bilmez eş başkanlardan biri 'Bu oyunlar Saray gladyosunun eseridir' diyerek Cumhurbaşkanımıza hakaret ediyor. Cumhurbaşkanlığı makamı da bütün makamlar da anayasal sistem içerisinde yüce bir görev ifa etmektedir. Ama sizler terör gladyosunun unsurlarısınız. PKK'nın soğuk savaş döneminde kimler tarafından kullanıldığını biz iyi biliriz. PKK'nın ASALA ile iş birliğini de, ASALA terörünün bitmesiyle PKK terörünün nasıl başladığını da biliriz. 
Cumhurbaşkanı dışlanarak, izole edilerek Türkiye'de meşruiyet çizgisi içinde siyaset yapılamaz.