Nuri Elibol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uzakdoğu gezisinin ikinci bölümü için Çin'den Endonezya'ya geçti. Cakarta'daki resmi temaslarına Milli Güvenlik Enstitüsü'nü ziyaret ederek başlayan Erdoğan, öğrencilere Türk Dış Politikası konulu bir konferans verdi. 
Kan gölüne dönen Suriye, Irak ve Ukrayna'da yaşanan çatışmalar ile Yunanistan'daki krizden örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin etrafındaki tabloya rağmen bölgesel ve küresel düzeyde barışın, huzurun, işbirliğinin güçlenmesi için gayret gösterdiğini vurguladı. "Bölgemizde yaşanan sorunların mezhepçi ve ayrıştırıcı kışkırtmalarla diri tutulduğu, gerektiğinde tırmandırıldığı da açıkça ortadadır" diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Güney sınırlarımızda DAEŞ'in yaptıklarının dinimizde, ahlakımızda, vicdanımızda, kültürümüzde asla yeri yoktur. Müslüman olduğunu söyleyen, fakat farklı mezhepten olduğu için ülkemdeki terör mücadelesinde ateist olanları dahi savunanların olduğunu gördüğümüz bir dünya var. Bunlara karşı uyanık olmak zorundayız. 
Türkiye, bu konuda üzerine düşen görevleri tüm zorluklara rağmen yapıyor, yapmaya devam edecek. Söz ve eylemlerle ortaya koyduğumuz barış ve işbirliği mesajlarımızın yeterince algılanamadığını görmekten üzüntü duyuyoruz. Bilhassa Suriye'de yaşanan ve bizi de doğrudan tehdit eden olaylar üzerinden Türkiye'ye yöneltilen, iftira seviyesine varan haksız ithamlardan rahatsızız. Terörün her çeşidine karşı kararlı bir tavır ortaya koyuyoruz. Suriye'de faaliyet gösteren yabancı savaşçılar konusunda Türkiye'ye yöneltilen suçlamalar tamamen haksızdır. Kendi vatandaşlarının terör örgütleriyle ilişkilerini takip eden, zamanında ve etkin müdahale gerçekleştirmeyen ülkelerin, tüm sorumluluğu Türkiye'nin üzerine yıkmaya çalışıyor. 
Bugüne kadar 16 binden fazla kişiye Türkiye'ye giriş yasağı koyduk, bin 600'den fazla kişiyi sınır dışı ettik bin 300'den fazla kişiyi de sınırlardan geri çevirdik. Biz, terörle ve teröristlerle mücadelemizi, tek başımıza da olsak, sonuna kadar sürdüreceğiz." 

MUHTEŞEM KARŞILAMA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cakarta'da mevkidaşı Joko Widodo resmî törenle karşıladı. Istana Merdeka Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki törenin ardından iki lider önce başbaşa görüştü. Sarayın verandasında bir süre sohbet ettikten sonra heyetler arası görüşmelere geçen Erdoğan ve Widodo, ardından ortak basın toplantısı düzenledi.'Tek derdimiz İslam'
Konferanstaki konuşmasında IŞİD'le oluşturulmaya çalışılan İslam algısına da tepki gösteren Erdoğan şöyle devam etti: "Bizim dinimiz Arapça 'sin' kelimesinden türemiştir. 'Sin', barış anlamına gelmektedir. Barışla anlam bulan, tanımlanan dinimiz böyle bir anlayışı, insanları acımasızca katleden anlayışa cevaz verebilir mi? Hayır. Bizim tek derdimiz var; İslam, İslam, İslam. İslam'a gölge düşürülmesini kabul etmem mümkün değil.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, programının ardından dünyanın en büyük dördüncü camisi olarak kabul edilen ve Endonezya'nın simgelerinden İstiklal Camii'ne geçti. Endonezya ve Türk vatandaşlarının sevgi gösterileri arasında camiye giren Erdoğan, Cuma namazını burada kıldı. Ardından da camideki İslamî eserleri ve Kur'an-ı kerimleri inceledi.