Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Göynüklü Gündoğdu Mahallesi yakınlarında çamlık alanda çıkan orman yangınına rüzgar nedeniyle müdahalede güçlük yaşanıyor. Aksungur Köyü'nün ormanlık alanında başlayan orman yangını, Göynüklü, Çağrışan ve Gündoğdu Köyleri'nin ormanlık alanlarına da sıçradı.Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Coşkun, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 15.00 sıralarında Mudanya'nın Göynüklü ve Gündoğdu mahalleleri arasındaki kırsal alanda yangın çıktığını hatırlattı.Coşkun, hem Büyükşehir Belediyesi hem de Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerince yangına müdahale ettiğini belirterek, "10 kadar arazözümüz var, 1 tane kendi helikopterimiz var, civar illerden de helikopterler yolda şu an. Rüzgar hızla devam ediyor, alevler atlama yapıyor, çok büyük bir yangın. İnşallah kısa sürede söndürmeye çalışacağız" dedi.RÜZGAR YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINI ENGELLİYOR
Bursa'nın Merkez Osmagnazi İlçesi Aksungur Köyü'nün ormanlık alanında başlayan orman yangını, Göynüklü, Çağrışan ve Gündoğdu Köyleri'nin ormanlık alanlarına da sıçradı.Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, "Rüzgar çalışmalarımızı engelliyor. Ateşler sürekli sıçrıyor. Söndürme çalışmalarımızı şu anda 3 helikopter, 30 itfaiye aracı ve 100 çalışan ile sürdürüyoruz." dedi.

 

Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, cumartesi olması nedeniyle piknikcilerin yoğun olduğu bölgede yangının çıkış nedeninin daha sonra belli olabileceğini sözlerine ekledi.MİNAREDEN KÖYLÜLERE YANGIN UYARISI
Bursa'da bugün akşam saatlerinde başlayan orman yangını sürüyor. Polis telsizlerinden 8 ayrı noktada başladığı gerekçesiyle şüpheli olarak anons edilen yangını söndürmek için çalışmalar yoğun şekilde sürüyor. Havadan ve karadan yapılan müdahalelere rağmen kilometrelerce uzaktan bile alevler görülebiliyor.

 

Bu arada yangının sürekli genişlemesi sebebiyle etkilenebilecek köylerde tedbirler artırıldı. Mudanya'ya bağlı çağrışan köyünde cami minaresinden vatandaşlara yangına karşı tedbirli olmaları yolunda uyarılar yapıldı. Minareden yapılan açıklamada, “Orman yangını köyümüze doğru geliyor. Kovalarınızı doldurun hazırlıklı olun.” şeklinde uyarı yapıldı.OSMANİYE VE ANTALYA'DA DA YANGIN VAR
Öte yandan, Osmaniye ve Antalya'da da yangın çıktı.

OSMANİYE
Osmaniye'nin Hasanbeyli ilçesinde orman yangını çıktı.

Kırıklı köyü Fenk yaylası mevkisinde öğleden sonra başlayan yangında, şu ana kadar 10 hektar ormanlık alan zarar gördü.Osmaniye Orman İşletme Müdürü Ferdi Özer, yangın bölgesinde 2 helikopter, 1 uçak, 1 greyder, 5 dozer, 30'un üzerinde arazöz ve 200 personelin görev yaptığını söyledi.

Yangının hızla büyüdüğünü ve henüz kontrol altına alamadıklarını dile getiren Özer, çevre illerden takviye ekipler istediklerini, gece boyunca yangına müdahalenin devam edeceğini bildirdi.ANTALYA
Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangını kontrol altına alınırken, İbradı'daki orman yangınına müdahale sürüyor.
      
Alınan bilgiye göre, Manavgat ilçesine bağlı Karakaya Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 100 kişilik ekip, 12 arazöz, 2 dozer ve iş makineleriyle müdahale etti. Söndürme çalışmalarına 4 helikopter de havadan destek verdi.


      
Yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları sürdürülüyor.
      
Öte yandan, İbradı ilçesine bağlı Üzümdere Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda başlayan yangına 100 dolayında orman işçisi 15 arazözle müdahale ediyor.


      
Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, yaptığı açıklamada, Manavgat'taki yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettirildiğini bildirdi.
      
İbradı'nın Üzümdere Mahallesi yakınlarındaki yangına müdahaleye ekip sayısını artarak devam ettiklerini belirten Türk, 100'e yakın işçinin 15 arazözle söndürme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Havanın kararması nedeniyle yangına havadan müdahale edilemediğini dile getiren Türk, rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediğini söyledi.


      
Türk, "Zor arazi ve hava şartlarında yangını kontrol altına almak ve söndürmek için büyük bir gayretle çalışıyoruz" dedi.