Diyarbakır'ın Sur ilçesinde silah sesleri ve çatışmalar yer yer devam ediyor. 12.30 sularında polise yeniden ateş açıldı, 3 polis yaralandı. Devam eden operasyonlarda Gazi Caddesi yakınlarından ara sokaklardan ateş açıldı, 1 polis daha yaralandı. Gün boyu toplam 8 polis memurunun yaralandığı ve hastanelerde tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

Kentte bu sabah, terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H'ye yönelik düzenlenen operasyonda teröristler tarafından roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, 2 polis şehit oldu, 3 polis yaralandı. Saldırıda şehit olan polislerin Özel Harekat Şubesi'nde çalışan Mustafa Turanlı (Elazığ) ve Muzaffer Can Ersoy (Kayseri) olduğu belirlendi. İlçede ikinci bir açıklamaya kadar bazı noktalarda sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İlçede PKK mensuplarına yönelik başlatılan hava destekli operasyon sürüyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçenin bazı mahallelerinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma yaşanıyor.



 
Merkez Sur İlçesi'ne bağlı Hasırlı Mahallesi'nde terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H'lilerin  kazdığı hendekleri kapatmak için dün çok sayıda polis ekibi ile başlatılan operasyon devam ederken, bugün saat 05.00 sıralarında polis ekibine rokatatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, 2 polis şehit oldu, 3'ü yaralandı. Bölgede hava destekli başlatılan operasyon başlatılırken mahalle sakinlerinden sokağa çıkmamaları istendi. Operasyon kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alındı.
 
VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI
 
Hava destekli operasyon sürerken, Diyarbakır Valiliği, vatandaşların  zarar görmemesi için ikinci bir emre kadar Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan  etti.  Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "Sur İlçesi'nde meydana gelen olaylar nedeniyle halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla 5442 sayılı il idaresi kanununun 11-C maddesi gereğince İlimiz merkez Sur ilçesinde Sur içinde kalan bölgede, (Abdal Dede, Ali Paşa, Cami Kebir, Cami Nebi, Cevat Paşa, Dabanoğlu, Fatih Paşa, Hasırlı, İskender Paşa, Melik Ahmet, Ziya Gökalp, Lalebey, Süleyman Nazif, Savaş, Cemal Yılmaz Mahallerinde 06.09.2015 Pazar günü 09.30'dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmekte olup, sokağa çıkma yasağının bitim süreci ayrıca ilan edilecektir." 




 
Güvenlik güçleri hendekleri kapatmak için zırhlı iş makineleri kullanmaya başladı.
 
GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR YASAKLANDI
 
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı kapsamında sur içinde kalan Abdal Dede, Ali Paşa, Cami Kebir, Cami Nebi, Cevat Paşa, Dabanoğlu, Fatih Paşa, Hasırlı, İskender Paşa, Melikahmet, Ziya Gökalp, Lalebey, Süleyman Nazif, Savaş, Cemal Yılmaz mahallerine çıkan bütün cadde ve sokaklara giriş-çıkışlar yasaklandı. 
 
Her sokak ve cadde başında önlem alan polis ekipleri, girmek isteyen yaya ve araçları çevirdi. Sur İlçesi'ne açılan Mardinkapı, Urfakapı, Çiftkapı, Tekkapı ve Urfakapı'dan girişler de polisler tarafından engellendi.
 
Bazı mahallelerden silah sesleri gelirken, bazı kişiler de evlerine gidemediklerini söyleyerek sokağa çıkma yasağı uygulamasına tepki gösterdi.
 



POLİSE ATEŞ AÇILDI; 4 YARALI
 
Sur İlçesi'nde operasyonun devam ederken, saat 12.30 sıralarında Fatihpaşa Mahallesi Yıkıkkaya Sokak'ta polislere ateş açıldı. Saldırıda 3 polis yaralandı. Bu arada olaylar sırasında yaralanan 4 kişi de hastaneye kaldırıldı. Bu kişilerden 2'si hastaneye ambulanslarla, 2 yaralı da özel araçlarla getirildi.
 
Devam eden operasyonlarda Gazi Caddesi yakınlarından ara sokaklardan ateş açılması sonucu 1 polis memuru daha olmak üzere sabahtan itibaren toplam 7 polis memuru yaralandı. 


 
POLİS GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDI
 
Sur İlçesi'ne açılan Mardinkapı, Urfakapı, Çiftkapı, tek kapı ve Urfakapı'dan girişlerde çelikli yelekli silahlı polisler, ilçeye girmek isteyen yaya ve araçlara izin vermeyerek geri çevirdiği görüldü.
 
ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ
 
Bu arada sabah saatlerinde Hasırlı Mahallesi'nde polise düzenlenen rokatatarlı saldırıda, şehit olan polislerin özel harekat şube müdürlüğünde görevli Mustafa Turanlı (Elazığ) ve Muzaffer Can Ersoy (Kayseri) oldukları öğrenildi.

DİYARBAKIR'DA HDP VE DBP'LİLERİN GÖSTERİSİNDE OLAY ÇIKTI


Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde bugün 2 polisin PKK'lı teröristlerce şehit edildiği saldırının ardından başlatılan sokağa çıkma yasağı, bir grup HDP ve DBP'li tarafından protesto eden yaklaşık 200 kişi, giriş ve çıkışların yasak olduğu Sur İlçesi'ne yürümek istedi. Polisin uyarısı üzerine kalabalık, DBP binası önünde basın açıklaması yapıp dağıldı. 



DBP'liler, Sur İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlemek istedi. Parti binasından başlayıp Sur'a kadar yapılması planlanan yürüyüşe polis izin verilmedi. Bunun üzerine DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Ziya Pir ile parti yöneticileri, polis amirleriyle görüşme yaparak yürüyüşe izin verilmesini istedi. Yapılan görüşmelerin ardından milletvekilleri ve parti yöneticilerinden 10 kişilik bir heyetin, Sur İlçesi'ne gitmesine izin verildi.

'BUGÜN KATLETTİKLERİNİZİN YARIN HEYKELİNİ DİKECEKSİNİZ'

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine DBP il binası önünde toplanan gruba konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Ankara'dan yönetim istemediklerini söyledi. Devletin tankla topla kentleri yıktığı iddiasında bulunan Kamuran Yüksek,  şöyle dedi:
"Demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Artık Ankara'dan yönetilmek istemiyoruz. Bütün suçumuz budur. Bu ülkede bir kez daha kan akmasına yol açan ve halkımızı katletmeye çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetidir. Onlarca insanın ölümüne neden olanlar bunlardır. Halkın kendi kendini yönetmesini ve demokrasi istediğimiz için tanklarla, toplarla vuruluyoruz. Bugün katlettiklerinizin yarın heykellerini dikeceğiz. Bu kavga halkın ve hükümetin kavgasıdır."



TAZYİKLİ SU İLE MÜDAHALE

Yapılan konuşmaların ardından dağılan kalabalıktan bir grup ayrılarak cadde üzerinde sloganlar atıp, Sur İlçesi'ne doğru yürümeye başladı. Gruptan bazı kişilerin yolu lastiklerle kapatması üzerine polis müdahale etti. Cadde üzerine çıkan TOMA yolu trafiğe kapatan gruba tazyikli su ile müdahale etti. Gruptan bazı kişilerin de taş atması üzerine ikinci TOMA da gelerek müdahaleye katıldı. Kısa süren müdahalenin ardından yol trafiğe açılırken, grup ise ara sokaklara dağıldı.

  DHA / AA / İHA