Siyaseti bırakırım, kendimi yakarım, Rodos'a yüzerim, gider tavuk beslerim... Bunlar, Türk siyasetinin yabancısı olmadığı sözler. CHP'li akademisyen Koray Çalışkan'ın 1 Kasım seçimleriyle ilgili tahmininin tutmaması halinde mesleği bırakacağını söylemesi ama bırakmaması, Türkiye'de siyasetçilerin şimdiye kadar verdiği ancak bir türlü uygulamaya koymadığı vaatleri yeniden gündeme getirdi. CHP'nin halef selef genel başkanları Deniz Baykal ile Kemal Kılıçdaroğlu'ndan genel         sekreter Gürsel Tekin'e, HDP'li Celal Doğan'dan gazeteci kökenli Barış Yarkadaş'a kadar birçok kişinin ismi kaybedilen bahislerle anıldı. İşte yakın döneme damgasını vuran o vaatler ve 'kahraman'ları...


1 Kasım seçiminin en canlı kaybedeni
? CHP'li akademisyen Koray Çalışkan, 1 Kasım seçiminden bir gün önce katıldığı canlı yayında AK Parti'nin yüzde 47 oy alacağını söyleyen araştırmacı Adil Gür'e yüklendi. Çalışkan “Ben bu işin metodolojisini öğreten bir insanım. Ben araştırmacıyım. Yok böyle bir imkan. Çıkarsa akademisyenliği bırakırım. Öyle şey mi olur? AK Parti yüzde 47'yi bırak, ona yaklaşamaz bile. Yüzde 40'ı bulsun mutlu olsun” dedi. 24 saat sonra AK Parti yüzde 49.5 oy aldı. Ve Koray çalışkan seçmenin diline dolandı. Aradan bir hafta geçti. Çalışkan sessizliğini koruyor.
KAMER GENÇ
Kendini yakmadı siyaseti yaktı
Bu sıralar ağır bir hastalıkla cedelleşen CHP eski Tunceli milletvekili Kamer Genç, geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinde AK Parti'nin yüzde 40'ın üzerinde oy alması halinde kabahati kendilerinde aramaları gerektiğini belirterek,  Yüzde 40'ın üzerinde oy alırsa kendimi yakacağım. Demek ki millete bir şeyler anlatamıyoruz” dedi. Ve tabii ki dediğini yapmadı. Partisi geçen seçimde onu aday göstermedi ve Genç, 34 yıldır bulunduğu Meclis'e veda etti. 
KEMAL KILIÇDAROĞLU
YÜZDE 40 ALAMAZSAM BIRAKIRIM
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2011 genel seçimlerinden önce “Her partinin bir amacı var: İktidar olmak. Biz de iktidar olmak istiyoruz. Genel başkan seçildiğimde kendime yüzde 40 hedef koymuştum. Eğer alamazsak, yönetim olarak 'biz bu işi iyi götüremedik, çalıştık ama beklediğimiz sonucu alamadık. Hadi bize eyvallah' diyeceğiz” dedi. Ancak partisi 25.9 alabildi. Aradan 4 yıl, 5 seçim geçti. Ancak Kılıçdaroğlu istifa etmedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ağır bir yenilgi alınca eleştirilerin hedefi oldu. Partiyi kurultaya götürüp bütün yönetimi değiştirdi. 7 Haziran seçimlerinde bu sefer yüzde 35 hedefi koydu, “Olmazsa bedel öderiz” dedi. Ona da ulaşamadı.

DENİZ BAYKAL
Rodos'a yüzecekti Antalya'yı geçemedi

Deniz Baykal, iyi bir yüzücü. Zaman zaman Antalya'nın Konyaaltı sahillerinde poz veriyor. CHP'nin eski genel başkanı Baykal, 22 Temmuz 2007 seçimlerinden önce bir gazeteye verdiği mülakatında “Kampanya sırasında, yanlış anlaşılır diye yüzemedim. Ama seçimlerden sonra ilk işim yüzmek olacak. Başarılı olursak ne ala, olmazsa bir bakarsınız Rodos'a kadar yüzerim!” dedi. Sadece kıyı kesimlerdeki 5 ili kazanan CHP yüzde 20'yi zor buldu. Gazeteciler “Rodos'a yüzecek misiniz?” diye sordu. Baykal'ın cevabı şöyle oldu: “Bir şakanın bu kadar ciddiye alınmasını siyasetimizin ne kadar mizah ihtiyacı duyduğunu gösteriyor.” Üç yıl sonra da kaset skandalı sebebiyle istifa etti.
BARIŞ YARKADAŞ
Gazeteciliği bıraktı vekil oldu
2013 yılında, bir televizyon kanalında gazeteci Barış Yarkadaş “Eğer AK Parti'nin oyları bugün yüzde 50 ise ben de mesleğimi bırakırım” dedi. AK Parti, bir sene sonra Erdoğan'ı yüzde 52 ile cumhurbaşkanı seçti. Yarkadaş ise iddialarından iki sene sonra CHP sıralarında kendini milletvekili olarak buldu. 
CELAL DOĞAN:'PKK silah sıkarsa yokum' dedi, şehitleri seyretti
CHP'li Celal Doğan, yıllardır yaptığı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 2004 yılında AK Parti'ye kaptırdı. Ardından siyasete ara verdi. 7 Haziran seçimlerinde HDP'den aday oldu. Bu durum bazı kesimlerce yadırgandı. Gazeteciler seçim öncesi sordu, “PKK askere silah sıkarsa ne yapacaksınız?”. Doğan, “Türk ordusuna ve devletine silah sıkıldığı gün ben yokum” dedi. PKK 5 ayda 100'ün üzerinde asker ve polisi şehit etti. Doğan bu sefer ise çark ederek, HDP'nin barışın yanında olduğunu savundu.
MUHARREM İNCE
Yalova'da tavuklar İnce'yi bekliyor
? CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, geçen sene katıldığı bir televizyon programında 17 ve 25 Aralık operasyonlarını hatırlattıktan sonra “Buna rağmen AKP gelsin yüzde 49 oy alsın, 30 Mart'ta siyaseti bırakırım. Giderim kitap okurum, tavuk beslerim köyde” dedi. AK Parti, 30 Mart'ta olmadı ama cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52, 1 Kasım'da ise yüzde 49.5 oy aldı. Muharrem İnce, siyaseti bırakmadığı gibi bir de gözünü yükseklere dikti ve 6 ay sonra CHP Genel Başkanlığına adaylığını koydu. AK Parti, yüzde 49'u geçince İnce bu sefer “Ben onu geçen seneki seçimler için söylemiştim” dedi.
GÜRSEL?TEKİN
İstifa edecekti  
kazık çaktı


 2011 genel seçimlerinden dört ay önceydi. Bir televizyon programına katıldı CHP'li Gürsel Tekin. “Hiçbir zaman araştırma yapmadım” diye söze girdi ve devam etti: “En iyi araştırma benim. Ben vatandaşımı bilirim, vatandaşın duygularını bilirim. Bugün seçim olsa yüzde 30'un üstündeyiz. Ben dört ay sonra seçimde yüzde 40'ı uzak görmüyorum.” Sunucu “Bu sonuç olmazsa ne yaparsınız” diye sordu. Tekin şöyle cevap verdi: “İstifa ederim kardeşim ne olmuş yani. Siyaset bir vaziyet değildir.” CHP, yüzde 25.9 oy aldı. Aradan 4 sene geçti. Tekin, istifa etmediği gibi partideki yerini sağlamlaştırdı ve CHP Genel Sekreteri oldu.
 
 
 
323762 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/323762.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KAPAT