Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları" kapsamında, TRT Genel Müdürlüğü otopark alanındaki başlangıç noktasından Eymir Gölü sonuna kadar 9,7 kilometrelik güzergahta yürüyüş yapılacak. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 101. yılında, "Vefakar Gençlik, Cefakar Ecdadını Unutmayacak" sloganıyla, 3 Ocak Pazar günü düzenlenecek organizasyonda, gençler, TRT Genel Müdürlüğü otopark alanındaki başlangıç noktasından, Eymir Gölü sonuna kadar 9,7 kilometrelik güzergahta yürüyecek.

Programda, İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından katılımcılara günün anlam ve önemine istinaden, şehitlerin yiyeceği olan arpa hediye edilecek. Kızılay'ın çorba dağıtacağı yürüyüşte, Çaykur tarafından da çay ikramı yapılacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, pazar günü 81 ilde gerçekleştirilecek anma programları çerçevesinde, Türkiye'nin dört bir yanındaki binlerce gencin, şanlı ecdadının gösterdiği büyük fedakarlığı yüreklerinde yaşayacağını kaydetti.