Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bugün Cumhurbaşkanlığı'nda bir resepsiyon verecek. Resepsiyona; aralarında temizlik görevlisi, polis, şehit annesi, şehit eşi, vali, rektör, akrobasi pilotu, ambulans şöförü ve köy korucularının da yer aldığı toplumun farklı kesimlerinden kadınlar davet edildi. Dikkat çekici nokta ise Suriye'den Türkiye'ye sığınan 5 kadın mültecinin de davetliler arasında yer alması. Bunun hem Türkiye'nin dünyaya mültecilere sahip çıkma konusunda verdiği mesaj hem de Suriye'deki dramın bir boyutunun Türkiye'nin gerçeği haline dönüşmesi çerçevesinde önemli bir sembolik anlamı bulunuyor.

PROGRAMI YOĞUN

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü programında önemli yer tuttu. Erdoğan, saat 11.00'de Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 21. Büyük Kurultayı'na katılacak. Kurultay, Büyük Anadolu Oteli'nde yapılacak.

Erdoğan, saat 13.00'te ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Resepsiyonu verecek. Resepsiyona, 250 dolayında kadın davet edildi. Bunlar arasında 2 vali, 7 kadın muhtar, 3 kadın köy korucusu, 12 kadın rektör de var.

Cumhurbaşkanı, saat 15.30'da ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kadın rektörleri kabul edecek.

BEŞ MÜLTECİ KADIN

Resepsiyonda dikkat çekici bir nokta ise bu kadınlar arasında Suriye'den Türkiye'ye sığınan 5 kadının yer alması. Mülteci 5 kadının Cumhurbaşkanlığı'nda ağırlanmasının bir çok açıdan sembolik anlamı var.

ŞEHİT EŞLERİ

Davetliler arasında şehitlerin eşleri ile anneleri de bulunuyor.

AKROBASİ PİLOTU DA DAVETLİ

Bursa'da 112 Acil Servis ekibinde ambulans şoförlüğü yapan Hülya Durmaz, Türkiye'nin ilk kadın hava akrobasi pilotu olan Semin Öztürk, İstanbul-Hong Kong seferini yapan uçakta nefessiz kalan bir bebeğe ilk müdahaleyi gerçekleştirerek hayata döndüren kabin memuru Sinem Aydemir de davetliler arasında.