Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde teröristlerce kazılan çukurların kapatılması ve oluşturulan barikatların kaldırılması amacıyla 13 Mart'ta alınan sokağa çıkma yasağının ardından Orman, Eski Kışla, Mezarlık, Yeni, Yeşildere, Dize, Güngör, Esentepe ve Cumhuriyet mahallelerinde başlatılan "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu" sürüyor.

Güvenlik güçleri, bir yandan barikatları kaldırıp çukurları kapatırken, diğer yandan da teröristlerin baskısı sonucu mahsur kalan vatandaşların "canlı kalkan" olarak kullanılmasını engellemek için titizlikle çalışıyor.

Terör örgütü mensuplarının barikat oluşturup, çukur kazdığı mahallelerden gelen ihbar üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, 6'sı çocuk 35 kişiyi bulundukları yerden alarak zırhlı araçlarla Selahaddin Eyyubi Kültür Merkezi'ne getirdi.

Burada sağlık kontrolünden geçirilen ve yemek ikram edilen vatandaşların, gıda yardımının ardından güvenli bölgelere ulaşmaları sağlandı.

"ÇOK MAĞDUR OLDUK"

Kurtarılan vatandaşlardan Ö.B, AA muhabirine, mahallelerindeki çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Çatışma bölgesinden polis ekiplerince çıkarıldıklarını belirten Ö.B, şunları söyledi:

"Allah onlardan razı olsun. Bizimle çok ilgilendiler. Bulunduğumuz yerden araçlarla alındık. Bizlere yemek, çocuklarımıza da çikolata ikram edildi. Buradan Van'a geçeceğiz. Çok mağdur olduk. Elbiselerimizi dahi getiremedik."

"BURADA BARINACAĞIMIZ BİR YER KALMADI"

A.E. de yaşadıkları sıkıntıları telefonla güvenlik güçlerine anlattıklarını ifade ederek, "Arkadaşlarla telefonla görüştük ve buraya getirildik. Bizim için başka bir yol yok, Van'a geçeceğiz. Burada barınacağımız bir yer kalmadı. Allah onlardan razı olsun, bizi kurtardılar. Bize baksınlar, başka bir şey istemiyoruz." şeklinde konuştu.

6 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ, 1 TERÖRİST YAKALANDI

Güvenlik güçlerinin Yüksekova'da zor şartlar altında sürdürdüğü operasyonda 6 teröristin etkisiz hale getirildiği, bir teröristin de silahıyla yakalandığı belirtildi.

NUSAYBİN'DE 4 AİLE KURTARILDI

Nusaybin'de artan terör olayları nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilebilmesi için ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyon sürüyor.

Operasyonun devam ettiği Fırat Mahallesi'nden çıkmak istediğini ileten biri engelli çocuk 4 kişilik ailenin talebi üzerine güvenlik güçleri ambulans eşliğinde belirtilen adrese gitti.

ENGELLİ ÇOCUK MUAYENE EDİLDİ

Aile bireylerinin evden çıkarılmasının ardından, 1 yaşındayken kalp rahatsızlığı sonucu bedensel engelli olan çocuk, Nusaybin Devlet Hastanesi'nde muayeneden geçirildi. Aile fertleri, kendilerine yardım eden güvenlik güçlerine teşekkür etti.