MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nin MHP'li muhaliflerin açtığı davada, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine ilişkin kararıyla ilgili "Türkiye'de üçüncü büyüklükteki bir siyasi parti üstelik Meclis'te temsil edilen bir partinin sadece bir dernekmişçesine kayyuma teslim edilmeye kalkılması aslında hayretle takip edilecek bir sonuç. Bu nedenle bu kararın doğru olduğu kanaatinde değiliz, isabetli bulmuyoruz." dedi.

Yalçın, parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mahkemenin böyle bir karar vermesini beklemediklerini belirten Yalçın, mahkemeye gönderdikleri cevabi yazıda ve yapılan savunmada mahkemenin yetkisizliğinden başlamak suretiyle, siyasi partilerde muhatabın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi olduğunu ısrarla ifade ettiklerinin altını çizdi.

'Kararın doğru olduğu kanaatinde değiliz'
Parti avukatlarının bütün savunmalarında Anayasa Mahkemesinin geçmiş uygulamalarından örnekler vermek suretiyle kuvvetli bir dayanağı da esasında oluşturduklarını vurgulayan Yalçın, "Dolayısıyla Türkiye'de üçüncü büyüklükteki bir siyasi parti üstelik Meclis'te temsil edilen bir partinin sadece bir dernekmişçesine kayyuma teslim edilmeye kalkılması aslında hayretle takip edilecek bir sonuç. Bu nedenle bu kararın doğru olduğu kanaatinde değiliz isabetli bulmuyoruz." diye konuştu.

Yalçın, mahkemenin kararını isabetli bulmadıkları için de tükenmemiş yargı yolunu kullanmaya devam edeceklerini söyledi. "Milliyetçi Hareket Partisi bundan sonraki süreçte temyize gitmek suretiyle Sulh Hukuk Mahkemesinin almış olduğu bu kararın düzeltilmesini talep edecek. Öncesinde bir yürütmeyi durdurma talebiniz de olacak mı?" sorusuna Yalçın, "Bu kararın düzeltilmesi adına Milliyetçi Hareket Partisi her türlü yol ve yöntemi hukuk çerçevesi içerisinde deneyecektir, teşebbüs edecektir." yanıtını verdi.

Kararın çok daha yeni olduğuna dikkati çeken Yalçın, "Hukuk büromuzla bunu değerlendirmemiz gerekir. Henüz öyle bir aşamada değiliz ama onu yaptığımız takdirde kamuoyuna açıklarız." dedi.

"En kısa zamanda temyize gideceğiz"
Yalçın, "Hukuk yolu tüketilmeden böyle bir sonuca varmanın yanlış olduğu kanaatindeyiz. Dolayısıyla sonucu temyiz ettiğimiz makamlarda ve mahkemelerde görmek durumundayız." dedi.

"Temyiz başvurusunu ne zaman yapacaksınız" sorusuna Yalçın "En kısa zamanda." karşılığını verdi.

Karar sonrası Genel Başkan Devlet Bahçeli ile partinin yetkili kurul üyelerinin toplantı yapıp yapmadıklarına ilişkin olarak da Semih Yalçın, Genel Başkan'ın ilgili kurul üyeleriyle her zaman temas halinde olduğunu, gerekli görüldüğü takdirde belki bundan yarım saat sonra böyle bir toplantının da gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.