Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre; 10 Nisan 2016 günü saat 22.00 civarında iki farklı PKK'lı grubun Yüksekova’dan Şemdinli istikametine doğru kırsal alanı kullanarak ilerlemekte oldukları, operasyon kapsamında dış kuşakta görevli komando unsurları tarafından kullanılan keşif gözetleme sistemleri vasıtasıyla tespit edildi. Durum derhal 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı Harekât Merkezine bildirildi. 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı Harekât Merkezinde daha önceden alınan duyumlar, görüntüler, iç ve dış sektördeki birliklerin konumları, ateş destek vasıtalarının durumu analiz edildi.

OPERASYONDAN KAÇIYORDU
Yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu şahısların icra edilen operasyondan kırsala kaçmaya çalışan örgüt mensupları olduğu sonucuna varıldı. Söz konusu PKK'lıların Yüksekova’dan kaçmasına engel olmak ve kırsalda bulunan diğer teröristler ile birleşmelerini engellemek maksadıyla, kaçış güzergâhlarını kapatacak şekilde bölgeye helikopterlerle komando ve jandarma unsurları süratli bir şekilde sevk edildi. Operasyon icra edilen bölgenin bataklık, sisli ve hafif yağmurlu hava şartlarının etkisinde olması sebebiyle, arazide icra edilecek temas araması için gece boyunca kıstırılan teröristlerin bulunduğu alan tecrit edildi, giriş ve çıkışlar tamamen kapatıldı.

"GİTARCI" LAKAPLI KESKİN NİŞANCI ÖLDÜRÜLDÜ
Geceleyin komandoların tecrit ettiği bölgeden sızma girişiminde bulunan 3 terörist oracıkta etkisiz hale getirildi. Ölenlerden birinin gitar taşıdığı tespit edildi. Gitarın içine Zağros Keskin Nişancı Tüfeğinin yerleştirilmiş olduğu görüldü. Kısa bir süre sonra söz konusu teröristin eli kanlı örgütün Yüksekova’daki ünlü keskin nişancısı olduğu, feda edilemeyecek ölçüde değerli bir hain olduğu, bu nedenle de yanına verilen iki koruma ile geceleyin tecrit bölgesinden kırsala kaçırılmaya çalışıldığı anlaşıldı. Gitarıyla birlikte bataklığın içinde ölü olarak ele geçirildi. Üzerinden çıkan bir krokide Yüksekova şehir merkezinde bir ev işaretliydi.

EVDE 39 KALAŞNİKOF BULUNDU
Güvenlik kuvvetleri sabah bu eve giderek yaptıkları aramada 39 Kaleşnikof tüfek ve 4000’e yakın mermi ele geçirdi. Yapılan araştırmada, bu silahların daha önce ölen teröristlere ait olduğu ve depo olarak kullanılan bu eve diğer teröristlerce ilerde yedek kullanım amaçlı olarak nakledildiği öğrenildi.

Güvenlik birimleri 11 Nisan sabahı yaşananları ise şöyle bildirdi: 

"Hava aydınlanmıştı.. Hayatta kalan diğer teröristlerden ses seda gelmiyordu. Gece sızmaya çalışan 3 teröristin cesetleri bataklık bölgesindeydi. Komandolar teröristlerin muhtemel bulunma bölgelerini altı koldan ve değişik istikametlerden ateşle keşif yaparak aramaya başladılar. İşte o anda temas araması neticesinde yerleri tespit edilen teröristler ateşle karşılık verdiler ve çatışma başladı. 

Gitarcılarının öldüğünü gören teröristlerin morali zaten çökmüştü. Çok kısa süren çatışma sonunda 10 terörist daha ölü olarak ele geçirildi.Gece sızmaya çalışan gitarcı ve avanesi ile birlikte 13 terörist etkisiz hale getirilmişti." 

Teröristlerle birlikte çok etkili bir keskin nişancı silahı olan bir adet Zagros piyade tüfeğinin de dahil olduğu adeta bir cephanelik ele geçirildiği vurgulanarak ele geçirilen silah ve mühimmatler ise şöyle açıklandı: 

"Bir adet Zağros keskin nişancı tüfeği (Gitar taşıma kabı içinde), Üç adet Bixi makineli tüfek, Beş adet Kaleşnikof Piyade Tüfeği (AK-47), Dört adet RPG-7 Roketatar, Bir adet Kanas Piyade Tüfeği, Dört adet Tabanca, 6 sırt çantası içinde 2000 adet muhtelif çapta mühimmat, C4 patlayıcı ve düzenekler." 

İyi planlanmış, doğru analiz edilmiş ve kahramanca yapılan operasyon sonucunda Yüksekova’dan kaçıp, Mehmetçiğe İkiyaka, Aktütün, Dağlıca veya başka bir üs bölgesinde yapılması muhtemel haince silahlı saldırı girişimi de bu şekilde engellenmiş olduğu vurgulandı.