Şırnak kırsalında operasyon düzenleyen güvenlik güçleri, Uludere ilçesi Kureşin Tepe bölgesinde tespit ettiği teröristlerin kullandığı dört odalı mağarayı, kullanılamaz hale getirdi.
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, 23 Nisan'da düzenlenen "Şehit Tank Uzman Çavuş Özcan Mutlu Operasyonu" kapsamında, Şırnak'ın Uludere ilçesi Kureşin Tepe bölgesinde teröristlere ait mağara ve sığınaklar tespit edildi.

Operasyonda, bölücü terör örgütü mensuplarının kullandığı yaklaşık 80-100 metre uzunluğunda, içinde dört oda bulunan mağara, kullanılamaz hale getirildi.
Mağara içerisinde 1 doçka uçaksavar, 1 Bixi-PMKS makineli tüfek,1 RPG-7 roketatar, 10 RPG-7 mühimmatı, 250 elektrikli fünye, 54 tuzaklanmış halde dinamit lokumu, 6 (mayonlu) x 200 adet Bixi mermisi, 2 boş tüp, 3 tuzaklı tüp, 25 örgütsel kitap, 2 hilti, 10 hilti ucu, 1 jeneratör, 4 akü, 50 metre kablo, 1 güneş paneli, 1 havalandırma sistemi, 2 bidon motorin, 1 bidon benzin, 1 bidon motor yağı ile çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

'BİZ NİYE BURADAYIZ?'
Öte yandan, teröristler arasında geçen telsiz konuşmaları, örgütün yaşadığı çözülme ve paniği ortaya koydu. Kureşin Tepe'deki "Destan" kod adlı terörist, Irak'ın kuzeyindeki "Gabar" kod adlı telsizci ile konuşmasında, sığınak içinde sıkışıp kaldıklarını, dışarıya çıkamadıklarını belirtti.

İki terörist arasındaki telsiz konuşması şöyle:
Gabar:
Moralinizi bozmayın. Dayanın. Yerinizi tespit etmediler değil mi?
Destan: Hayır tespit etseler çoktan ölmüştük zaten. Bir de neye dayanacağız, ne kadar dayanacağız, niye buradayız? Ölümü bekliyoruz. Bunu yukarı ilet.
Gabar: İsyan yok, isyan yok. En azından her gün çatışmaya girmiyorsunuz. Yakında ilçelerden kırsala dönüşler başlayabilir. Sizin şu anki konumunuz o gelecekler için çok önemli, dayanın.
Destan: Yaşamsal sorunlar çıktı. Yiyeceğimiz bitmek üzere. Erzak gelmiyor. Temizlik konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Tuvalet için dışarıya açığa çıkamıyoruz bile. Bir bölümü tuvalet olarak kullanıyoruz, kokudan ve mikroptan öleceğiz. Arkadaşların psikolojileri çok bozuk. Bir de her an saldırıya uğrayacağımız korkusunu yaşıyoruz.
Gabar: Zayıflık gösterenleri cezalandır taviz verme. Gerekirse herkesin içinde zayıflık gösteren birini vur.

SİİRT VE BİTLİS'TEKİ OPERASYONLAR
Bu arada, 3'üncü Komando Tugay Komutanlığı tarafından 21-23 Nisan arasında Siirt'in Eruh ilçe kırsalında gerçekleştirilen "Şehit Piyade Binbaşı Zafer Kılıç-10 Operasyonu" kapsamında da çok miktarda muhtelif gıda, yaşam ve sağlık malzemesi ele geçirildi.
10'uncu Komando Tugay Komutanlığı tarafından 22-25 Nisan arasında Bitlis kırsalında icra edilen "Şehit Geçici Köy Korucusu Rıfat Kaya-8 Operasyonu" kapsamında iki sığınak ve depoya operasyon düzenlendi.
Sığınak ve depoda, iki el telsizi, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan bin 200 kilogram amonyum nitrat ile çok sayıda giyecek, yiyecek, yaşam ve EYP yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.