Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım toplu açılış töreni kapsmaında Diyarbakır'da. Kentteki toplu açılış töreninde konuşan cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyarbakır yeni bir değişim, dönüşüm yaşıyor, Biz bütünleştirmek için varız. Onun için bir olacağız kardeş olacağız" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisi olarak, ABD'yi kınadığını belirtti.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Amerika'nın PYD'ye, YPG'ye verdiği desteği, Diyarbakır'dan sesleniyorum, kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Dolayısıyla bize dost olanlar, bizimle NATO'da beraber olanlar kalkıp da kendi askerini YPG'nin işaretleriyle Suriye'ye göndermemeli, gönderemez."

Erdoğan, terör örgütünün içerisinde olanlara seslenerek, "Annenizin, babanızın sesine kulak verin. Terör örgütünün kucağından sıyrılın. Bu devlet adildir. Adil olan bu devletin anlayışı bilesiniz ki o katil terör örgütüyle asla mukayese edilmez." ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; 
Açılışını yaptığımız 230 trilyon liralık bir yatırım olan Diyarbakır terminal binasın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Diyarbakır Havalimanı bu yılın ilk 4 ayın 627 bin yolcuyu taşıdı. Diyarbakır'ı adeta dünyaya bir adım mesafesinde yaklaştırdı. Bugün diğer kurumlarımız yatırımları ile birlikte 558 trilyon lirayı geçen yatırımlarımız söz konusu. 

Diyarbakır yeni bir dönüşüm yaşıyor. Dedik ki biz bütünleştirmek için varız.

Yatırımlar devam ediyor. Gençlerimizi hayata daha iyi hazırlamanın içinde olduk. Terör örgütü bazı derslikleri yaktı. Temmuz'dan bu yana bölge haklı gerçek yüzlerini gördü.

PKK terör örgütü Tanışık Köyü'nde vatandaşlarımızı katletti. Benim milletim ne diyor bu HDP'li vekiller benim verdiğim vergilerle bunlar maaş almasın istiyor. Dokunulmazlıklar kalktı. Şimdi yurt dışına kaçmaya başladı.  

Aynen Paralel Devlet Yapılanması ne ise bunlarda o. Kaçmayın neden kaçıyorsunuz. PKK silah bırakmayacak, gömecek.  

Bunlar bu işe alışık silahı bırakır sonra gelip alılar. Olmadı o zaman bu ülkeyi terk etsinler. Kardeşlerim Diyarbakırlı işadamlarımızın ilanları örnek teşkil ediyor. Bölge halkının bu şekilde açık tavır alması halinde örgüt biter.  

Masum insanları katleden bu örgüt bu milleri temsil edemez. Bu örgütle benim inançlı kürt kardeşimin bu örgütle işi olamaz. 

Masum insanları katleden bir örgüt bu toprakların bir parçası olamaz... Biz hayatımızın hiçbir döneminde hakikatlerle yüzleşmekten çekilmedik. 

Sokakları, dükkanları tahrip edenler böyle bir örgütü bırakın Kürt kardeşlerimizle insanlıkla yan yana düşünmek mümkün değildir. 

Şiddetten beslenen bir canavara dönüşen bu örgütün Diyarbakır ve ülkemizden uzaklaştırılması şarttır. 

Çözüm süreci dedik ama anlamadılar. Eş başkanlardan bir tanesi ne yaptı.. Kürt kardeşlerimi sokağa döktü. Yasin Börü 15 yaşında öldü. Bunlarda vicdan diye bir şey yok bunlar insanlıktan nasibini almamış. 

ABD'nin PYD-YPG'ye verdiği desteği kınıyorum.