İstanbul Ümraniye'deki stüdyodan yarın Türkçe ve Romanca yayına başlayacak olan Roman TV'nin en iddialı programı yetenek yarışması "Roman Star" olacak. Roman Star'ın Acun'un O Ses Türkiye'sine rakip olması bekleniyor.

Kanalın sloganı "Ayrıştırıcı değil birleştirici yayın" olacak. Kanal, İstanbul Ümraniye'deki stüdyodan Türkçe ve Romanca yayın gerçekleştirecek.

Roman TV'nin marka tescili 27 Ekim'de yapıldı. Kanalın en iddialı programı ise yetenekleri ortaya çıkaracak "Roman Star" yarışması olacak. Romanlar için bu gelişmenin cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu belirten Türkiye Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, yaşadıkları anlattı. İşte satırbaşları: 

 Uzun sabırlı mücadele sonunda bu noktaya geldik. Kanal, ekonomi, politika, müzik ve spor alanlarında Romanların sesini dünyaya duyuracak. Çok sesli, çok kültürlü yayın politikası izleyeceğiz. Roman dili ve edebiyatı tanıtılacak. 

 Türkiye'de bugüne kadar Romanlar "Göbek atan, amuda kalkan, takla atan, sadece çalgı çalan" insanlar olarak tanındı. Biz bu imajı yıkmak istiyoruz. Roman açılımı bu konuda fırsat tanıdı. Geçmişte dışlanmış, kanunlarla ötekileştirilmiş, bir Roman toplumu var. Açılım olmasaydı, dernekler kurulmayabilir, biz özgüven kazanamayabilirdik. Roman TV, ayrımcılığın, ırkçılığın önünde durabilecek, bütün etnik kimliklerin kardeş dost olduğunu anlatabilecek, ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda yayın politikası izleyecek. 

 Kanalda tartışma programları, yetenek yarışmaları ve kadınlara özel yapımlar yer alacak. Türkçe ve Roman dilinde yayın yapacak kanalda, dünyanın farklı bölgesindeki insanlara da ulaşacağız. Romanların yetenekli çocuklarını öne çıkarmak için, tiyatro programları gerçekleştireceğiz. Ses konusunda yetenekleri ortaya çıkarmak için "Roman Star" yarışması düzenleyeceğiz. Aslında programların tümü eğitim üzerine olacak. Roman çocuklarına burs vereceğiz. 

SABAH