Şehit Astsubay Mehmet Yalçın Nane'nin doğduğu Gaziantep'in Arıl Mahallesi'nde yaşayanlar, Celal Doğan Bulvarı'nın adının değiştirilmesi için imza kampanyası başlattı.
Suriye sınırında terör örgütü DAEŞ kontrolündeki bölgeden açılan ateşle şehit olan Astsubay Nane'nin kent merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki memleketi Arıl Mahallesi, Türk bayraklarıyla donatıldı.
Bazı vatandaşlar komşu köylüleri olan HDP Gaziantep Milletvekili Doğan'a mensubu olduğu parti nedeniyle tepki gösteriyor. Mahallenin merkezinden geçen Celal Doğan Bulvarı'nın tabelalarını söken vatandaşlar, başlattıkları imza kampanyasıyla bulvara şehidin adının verilmesini istiyor.
Kahvehanelere asılan "Arıl'da yiğitlerin adı yaşasın" başlıklı mektupta, bulvar adının Şehit Astsubay Mehmet Yalçın Nane olarak değiştirilmesi için başlatılan imza kampanyasına destek isteniyor.
- "Son kararı insanları üzdü"
Şehidin dedesi Mustafa Nane, AA muhabirine, torununun çok şerefli bir görev uğruna, vatan savunması yaparken şehit düştüğünü vurgulayarak, "Benim oğlum, vatanımız, toprağımız, namusumuz için şehit oldu. Vatanımız milletimiz sağolsun" dedi.
Köy halkının Celal Doğan isminin köyde kalmasını istemediğini ifade eden Nane, şöyle konuştu:
"Celal Doğan bizim komşumuz sayılır. Geçmişte hep oyumuzu kendisine verirdik. Ama partisini değiştirince köylüsü bile kendine oy vermemeye başladı. Millet bir nevi kendisine sırt döndü. Bir kişi, sivil, asker polis demeyip herkesi öldüren birinin yanına geçince herkes Celal Doğan'dan elini çekti. Belediye Başkanlığı döneminden tanırım. Neticede köylü sayılırız. Ama son kararı insanları üzdü."
- "İmza atmayan kimse kalmayacak"
Mahalle muhtarı Ömer Faruk Cihan da Celal Doğan'ın geçmişte köye ve kente hizmetler verdiğini, bu yüzden köy halkının büyük bir bölümünün kendisine sevgi ve saygı duyduğunu ifade etti.
Siyasi tercihlerinin ardından son yaşanan terör olayları nedeniyle halkın Doğan'ın adını yaşatmak istemediğini anlatan Cihan, "Bu yüzden imza kampanyası başlatıldı. Celal Doğan isminin köydeki caddede yaşatılmasını kimse istemiyor. Kimse de buna taviz vermeyecek gibi görünüyor" diye konuştu.
Ülkenin düzen ve huzurunu bozmak isteyenlerin karşısında duracaklarını aktaran Cihan, önceki gün başlayan imza kampanyasına köy halkının neredeyse tamamının destek verdiğini kaydetti.
Köy dışında yaşayan kişiler haricinde herkesin imza verdiğini dile getiren Cihan, "İmza atmayan kimse kalmayacak. İnşallah köyümüzdeki Celal Doğan ismi en kısa sürede şehidimizin adıyla yaşayacak" dedi.
Vatandaşlardan Mehmet Tatlı da "Doğan gelip babasız büyüyen şehidimizin yakınlarına başsağlığı dileseydi. Hepimiz aynı toprağın çocuklarıyız. Tabii ki caddenin adının değişmesini isteyeceğiz. Artık bu ismin bir önemi yok" diye konuştu.
- Şehit Astsubay Mehmet Yalçın Nane Bulvarı olacak
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise köy halkının taleplerini dikkate aldıklarını ve şehidin adını yaşatmak için çalışma başlatacaklarını dile getirdi.
Cadde ve mahalle isimleri değişikliğinin belediye meclisinden geçtiğini hatırlatan Şahin, ağustos ayının ilk meclis toplantısında konuyu gündeme getireceklerini ifade etti. Şahin, büyük bir aksilik olmazsa Celal Doğan Bulvarı'nın adının Şehit Astsubay Mehmet Yalçın Nane Bulvarı olarak değiştirileceğini belirtti.
Şahin, ayrıca kent merkezinde bulunan Celal Doğan Parkı'nın isminin de değiştirilmesini görüştüklerini sözlerine ekledi.