Demirtaş, "Bu savaşın başlamasında büyümesinde karar alma sürecinde biz yokuz. Ne karar vericisi olduk ne destekleyicisi olduk. HDP'nin zerre kadar çok şükür kararı yoktur." dedi. 


İşte Demirtaş'ın açıklamasından satır başları: 


Bugün Cizre'ye gideceğiz. Gidiş gerekçelerimizi ifade edeceğim... 

"NORMAL BİR SÜREÇTEN GEÇMİYORUZ" 

Dün akşam ve önceki akşam Türkiye genelince devlet eliyle ve bir hükümet desteğiyle yaşanan linçlere dair görüşlerimizi paylaşmak isteriz. Normal bir süreçten geçmiyoruz. Böylesine kaotik bir dönemde ülkemizde de bir kez daha çatışmalı döneme girilmiş olması ve savaş kararıyla birlikte ülkemizin kan gölüne dönmesi çok büyük talihsizliktir. 

"BÜTÜN ACILARA SAHİP ÇIKIYORUZ" 

Polis, gerilla, asker, çocuk her gün birini kaybediyoruz. Kaybedilen canların üniformasına bakmadan bütün acılara sahip çıkıyoruz. Acıları ortaklaştırmaya çalışıyoruz. Henüz maalesef sonuç alabilmiş değiliz. Her gün geçen bedenler tabutlarda gönderiliyor. 

"KENDİ ÇOCUKLARIMIZA SARILMAKTAN UTANIYORUZ" 

Hiçbir koltuk kalıcı değildir, kalıcı olan insanlıktır. Allah şahittir ki biz kendi çocuklarımıza sarılamıyoruz, öpemiyoruz çünkü o kadar çocuk babasız kaldı ki, kendi çocuklarımıza sarılmaktan utanıyoruz. 

"7 HAZİRAN'DAN ÖNCE TERÖR YOKTU AMA SALDIRIYA UĞRUYORDUK" 

HDP bu ülkede iç barışı güçlendirmek ve beraberce özgür yaşamı kurmak için bir partidir sadece Kürtlerin partisi değil. Herkesin hakkını eşit derecede savunan bir partidir. Partimiz Türkiye halklarına umut olmuş ve seçimde önemli bir başarıya imza atmıştır. Bizler 7 Haziran seçimlerine gelene kadar, henüz ateşkes devam ediyorken 176 yerde partimize saldırı oldu. 2 gündür partimizi yakıp yıkanlar, terör bahanesiyle bunları yapıyoruz diyenler, sizin alçaklıklarınızı biz seçimden önce de sizleri biliyoruz… Öldürülen bizdik, mitingleri basılan bizdik… 2 gündür olan şeyler teröre tepki falan değildir… 

"HESABINI YARGI ÖNÜNDE VERECEKLER"
Cana gelmesin mala gelsin. Parti binalarımız kurban olsun. Dün gece genel merkezimizi yakanların çoğu, cebinde dolmuşa binecek parası olmayan fukaralardır. Onlara üzülüyoruzÇoğunuzun cebinde çay parası yok biliyoruz. Aklınızı başınıza alın.  Hepiniz yargı önünde hesap vereceksiniz.