Yenilenme, tazelenme ve yeniden ayağa kalkma mesajları içeren AK Parti'nin 5. Olağan Kongresi'nde 1 Kasım için seçim startı verildi. İlk kez bir olağan AK Parti kongresine katılmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kongrenin her saniyesinde kendi ağırlığını ve izlerini hissettirdi. 


'Bağlılık' mesajları
Kongre öncesi krizlere neden olan MKYK listesinden salondaki sloganlara, tanıtım filminden hükümet icraatlarına kadar her cümlede Erdoğan'ın ismi 'kurucu liderimiz' denilerek alkışlarla öne çıktı. Yönetim listesinde Erdoğan'a yakın birçok ismin tekrar yer alması, Erdoğan döneminde ortaya konulan 2023 hedeflerine yine Erdoğan'ın belirlediği anlayışla yol alınacağı şeklinde algılandı.  
AK Parti'nin dünkü kongresi, hem kurulduğu 2001'den bu yana hem de AK Parti kurucularının da yer aldığı Milli Görüş geleneğinin temsilcisi Refah Partisi'nden bugüne kadar izlediğim en sakin kongreydi. Şehitler nedeniyle müzik çalınmayan kongrede en yüksek sesle söylenen şey ise Erdoğan sloganlarıydı.
Divan Başkanlığı'na Erdoğan'ın danışmanı bekir bozdağ'ın gelmesi ilk andan itibaren kongrede Erdoğan ağırlığının olacağını gösterdi. 
Bozdağ da Erdoğan'a yönelik “Yolun yolumuz, davan davamızdır. Gücümüz Recep Tayyip Erdoğan'a olan bağlılığımızdandır” diyerek Erdoğan'sız bir yol haritasının olmayacağına yönelik mesajlar verdi. Erdoğan'a yönelik hazırlanan tanıtım filmi ve Erdoğan'ın eski kongrelerde yaptığı konuşmalar da aynı anlayışın göstergesiydi.


Albayrak da listede
Kongreye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızları Sümeyye Erdoğan ve esra albayrak da katıldı. Esra Albayrak'ın eşi AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak'ın MKYK'ya da girmesi, ailenin temsili açısından dikkat çekici bir noktaydı. 
MKYK'da ayrıca Binali Yıldırım, Burhan Kuzu, Bekir Bozdağ, Bülent Gedikli, Mehmet Müezzinoğlu, Nihat Zeybekci gibi Erdoğan'a çok yakın isimler de yer aldı. Diğer birçok ismin de Erdoğan'ın 2023 planlarına göre belirlendiği anlaşılıyordu.
 
'Türkiye artık soluklanacak'
Kongrede yapılan konuşmalarda Erdoğan'ın 2023 hedefine bu hedefe yönelik yol haritasına devam edileceğine yönelik mesajlar verildi. Bunun için de 1 Kasım'da tek başına iktidara gelme gerekliliği, “Seçime hazırız ve tek başına iktidara geliyoruz. Türkiye artık soluklanacak” denilerek ifade edildi. 


'Yenilenme' arzusu
Başbakan Ahmet Davutoğlu da teşkilatına seçim startı vererek, 'gece gündüz çalışma' talimatı verdi. “İlk günkü aşkla”, “Bu ışık sönmeyecek” pankartları salonun dikkat çeken pankartları oldu. Davutoğlu'nun genel başkanlığına yönelik hazırlanan tanıtım filminin de Erdoğan ile başlaması dikkat çekiciydi. 
Davutoğlu da konuşmasında Erdoğan'a haksız biçimde saldırıldığını uzun uzun anlattı. MHP'lilere, MHP yönetimini şikâyet eden Davutoğlu, yenilenme, tazelenme ve hızla ayağa kalkma zamanının geldiğini vurguladı. Yenilenme kongresi yaptıklarına yönelik mesajlar veren Davutoğlu, 1 Kasım'da da yeni bir diriliş ve yeniden ayağa kalkmanın gerçekleşeceğini kaydetti. 
Kongrenin açık mesajları, Erdoğan'ın partideki hakimiyeti, yenilenme, tazelenme ve yeniden ayağa kalkma arzusuydu.Kaynak: Milliyet3