Kasım'da sandıktan çıkacak sonucu kabul etmek gerektiğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, “1 Kasım'da zaten tek başına AK Parti'nin iktidarı görünüyor” ifadesini kullandı. Davutoğlu'nun bu cümlesinin ANAR-DENGE-GENAR-POLLMARK'ın 157 bin 907 kişiyle yaptığı ve AK Parti'nin oylarını yüzde 44.2'ye ulaştığını gösteren ankete dayandığı anlaşıldı.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, törende kısa ancak net bir konuşma yapmayı tercih etti. Davutoğlu teşkilata-milletvekili adaylarına çağrılarda bulundu. Milletle bağı kesmemelerini, siyasi ahlakı ve tevazuyu öne çıkarmalarını, her türlü ötekileştirmeyi reddetmelerini ve partinin vizyonunu ısrarla anlatmalarını istedi. Başbakan, 1 Kasım'da sandıktan çıkacak sonucu kabul etmek gerektiğini söylerken, “1 Kasım'da zaten tek başına AK Parti'nin iktidarı görünüyor” ifadesini kullandı.


BEKLENEN ANKET NE DİYOR?
Başbakan'ın “1 Kasım'da zaten AK Parti'nin tek başına iktidarı görünüyor” cümlesinin neye dayandığını araştırırken önemli bir anket çalışmasına ulaştım.  Seçim dönemleri dışında da sürekli anket ve kamuoyu araştırmalarıyla ülkenin nabzını tutmaya çalışan Ak Parti üst yönetimi çok geniş kapsamlı bu anketin sonucunu merakla bekliyordu. Söz konusu araştırma Ak Parti için, 27 Ağustos-13 Eylül 2015 tarihleri arasında, 81 ilde yer alan 85 seçim çevresinde yaşayan seçmenlerle, yüz yüze görüşmelerde anket uygulanması şeklinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem büyüklüğü toplamda 157 bin 907 kişi. Araştırma verileri il-seçim çevresi bazlı analizler yapılmak amacıyla 4 ayrı araştırma şirketi (ANAR-DENGE-GENAR-POLLMARK) tarafından toplanmış.


Daha sonra bütün datalar birleştirilerek, Türkiye genelinde sonuç verecek şekilde yeniden analiz edilmiş. Araştırma her bir seçim çevresini temsil edecek şekilde tasarlanmış. Bu nedenle hem kentsel hem de kırsal alanlarda yapılmış.  Ayrıca yaş (18) ve cinsiyet kotaları da uygulanmış. Bölge koşullarının elverdiği ölçüde kadın-erkek sayısı da eşit şekilde dağıtılmaya çalışılmış.
Son yılların en kapsamlı kamuoyu araştırmasından söz ediyoruz. 


Bu detaylı çalışmanın en genel sonuçlarına göre, bugün itibariyle AK Parti'nin oy oranı yüzde 44,2, CHP'nin oy oranı yüzde 25,4, MHP'nin oy oranı yüzde 14, HDP'nin oy oranı ise yüzde 12,5 görünüyor.


Diğer kategorisine giren küçük partilerin toplam oy oranı ise yüzde 3,9. Bu anket sonucu Ak Parti'nin 7 Haziran'a göre oylarını yüzde 3,3, CHP'nin ise üzde 0,4 artırdığını, MHP'nin yüzde 2,3, HDP'nin de yüzde 0,6 düşürdüğünü gösteriyor. 7 Haziran'a göre hemen hemen aynı sonucu alan iki parti CHP ve HDP.
 
Kaynak : Milliyet