Demirtaş, oyunu kullanmasının ardından açıklama yaptı. Demirtaş 'Bütün Türkiye'nin en fazla arzuladığı şey huzur ve barıştır' dedi.
SONUÇLAR HAYATINI KAYBEDENLERE TESELLİ OLSUN
Demirtaş, "Bugün önemli bir seçim gerçekleştiriyoruz. Hepimizin en fazla arzuladığı huzurdur. Seçim dönemi zorlu sıkıntılı bir seçim dönemi kampanyası oldu. Maalesef ki yitirdiğimiz canlar oldu. Seçimin sonuçları hayatını kaybedenlere teselli olmasını diliyorum. Geleceğimizi belirlemek halkın elindedir." dedi.
Bugün sandıktan ne çıkarsa çıksın herkes açısından geleceğe umutla bakmayı gerektirecek bir sonuç olacağından kuşku duymuyoruz. Herkes bugün oylarını kullansınlar."
FİGEN YÜKSEKDAĞ SANDIK BAŞINDA
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "1 Kasım seçiminin, yok sayılmayacak kadar güçlü bir demokrasi ve barış isteğini ortaya çıkaracağına inanıyorum" dedi.
Yüksekdağ, Van'ın Tuşba ilçesine bağlı Topaktaş mahallesinde bulunan ilkokuldaki 1248 numaralı sandıkta oyunu kullandı, vatandaşlarla sohbet etti.
Oyunu kullandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Yüksekdağ, seçimin kendilerine dayatıldığını ileri sürerek, seçimden halkın barış ve demokrasi isteğinin çıkması dileğinde bulundu.
Çok zor günler yaşadıklarını ve baskılarla karşılaştıklarını ifade eden Yüksekdağ, şöyle konuştu:
"HDP ve bizler açısından kesinlikle çok zor bir seçimdi. Ben diliyorum ki bundan sonra yapılacak tüm seçimler bu siyaset tarafından kırılıp, bükülmesin, yok sayılmasın. 1 Kasım seçiminin, yok sayılmayacak kadar güçlü bir demokrasi ve barış isteğini ortaya çıkaracağına inanıyorum. Diliyorum ki bir daha barış için inat etmemiz gerekmez. İnsanlığın en temel değerlerinden birisi olan demokrasi için inat etmemiz gerekmesin. Ben 1 Kasım'dan sonra yolumuzun daha açık olacağına inanıyorum."
Yüksekdağ, oy verme işlemini tamamladıktan sonra okul bahçesinde kendisini bekleyen mahalle sakinleriyle sohbet edip fotoğraf da çektirdi.