MHP'li muhaliflerin açtığı davada, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararını verdi.
Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde, sadece davacı muhalifler ve avukatları ile MHP'nin avukatlarının katıldığı duruşma sona erdi.

Duruşma sonunda hakim, muhaliflerin, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebinin kabulüne karar verildiğini açıkladı.

MHP ÜST MAHKEMEYE GİDECEK
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ''Hukuk yolu tükenmedi, üst mahkemeye gideceğiz'' dedi.

AKŞENER’DEN İLK YORUM

Başkan adaylarından Meral Akşener de Twitter aracığıyla açıklama yaptı. Adaleti temsil eden, elinde terazi ve kılıç tutan gözleri bağlı kadın fotoğrafı kullanan Meral Akşener, büyük harflerle “Adalet mülkün temelidir” diye yazdı.



SİNAN OĞAN'DAN AÇIKLAMA

MHP'de genel başkanlığa adaylığını açıklayan Sinan Oğan, karara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
''İnşallah Mayıs ayı içerisinde MHP kurultayını toplayacaktır. Temyiz bu kararın uygulanmasını harekete geçilmesini engellemiyor. Genel merkez temyize de gidebilir ancak bu, kurultay sürecini kesintiye uğratmaz. Tebligatı alır almaz bütün işlemler başlayacaktır. Genel merkezin Yargıtay'a müracaat edeceği anlaşılıyor. Yargıtay'ın da bu süreç içerisinde yürütmeyi durdumak için bir gerekçesinin olması lazım. MHP'nin bütün toplam kurultay delegelerinin yarısı 'Biz kurultay istiyoruz' diyor. MHP'nin demokratik bir yarışa sahne olacağını tahmin ediyoruz. Her arkadaşımız aday olabilir. Ancak birleşmeler zannediyorum ikinci üçüncü turda olacaktır. MHP Tüzüğü'ne göre ilk turda salt çoğunluğa ihtiyaç var yani 600 küsur oya ihtiyaç var. İkinci tur da birinci turun benzer bir şekli olacaktır. Üçüncü turda en çok oyu alan kazanacaktır. Birleşmeler muhakkak olacaktır ama asıl birleşmeyi delege kurultay salonunda yapacaktır. Sayın genel başkan bizim büyüğümüzdür bu karardan sonra Devlet abinin bizi bütün adayları çağırıp sükunetle kongrenin yapılması için bir danışma mekanizması oluşturmasını bekliyoruz. Sayın genel başkandan böyle bir çağrı geldiği takdirde seve seve bunu kabul edecek kurultayımızı hep beraber gerçekleştireceğiz. Kurultay salonuna çok adayla gireceğiz ama tek bir genel başkanla çıkacağız.''



DAVA SÜRECİ

MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli, Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, Kilis İl Başkanı Arif Amoca, Bilecik İl Başkanı Ahmet Gürses, Kırklareli İl Başkanı Kürşad Yamaner, Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat, Bayburt İl Başkanı Süleyman Burç, Elazığ İl Başkanı Abdulvahap Erdem, Samsun İl Başkanı Ömer Süslü, Sivas İl Başkanı Ragıp Özkan, Tekirdağ İl Başkanı Enez Kaplan, Tokat İl Başkanı Fatih Demirkol, Nevşehir İl Başkanı Göksel Taşçı, Uşak İl Başkanı Ali Kurt, Çorum İl Başkanı Bekir Çetin ve Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verilmesi için dava açmıştı.

Dava dilekçesinde, 543 büyük kongre delegesinin, "partinin büyük kongresinin olağanüstü toplantıya çağrılması hususunda noter vasıtasıyla talepte bulunduğu, talebin, kongrede tüzük değişikliğini de içerdiği" belirtilmişti.

PARTİNİN AVUKATLARI TALEPLERİ REDDETMİŞTİ

Dava dilekçesi, 12 Şubat Cuma MHP Genel Merkezi'ne ulaşmıştı. MHP'nin avukatlarınca dava dilekçesine 3 Mart'ta cevap verilmiş, usul ve esasa ilişkin itirazlarda bulunularak, dava dilekçesinin kabul edilmediği bildirilmişti.

Muhaliflerin avukatları da buna 9 Mart'ta yazılı cevap göndermiş, davaya bakma görevinin sulh hukuk mahkemesine ait olduğunu, genel merkezin partinin olağanüstü kongreye davet edilmesi hususunda takdir yetkisinin bulunmadığını savunmuştu.

MHP GENEL BAŞKAN ADAYLARI
Diğer yandan MHP'de adaylığını açıklayan isimler şöyleydi;

Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY İSTEYEN İSİMLER
MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli, Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, Kilis İl Başkanı Arif Amoca, Bilecik İl Başkanı Ahmet Gürses, Kırklareli İl Başkanı Kürşad Yamaner, Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat, Bayburt İl Başkanı Süleyman Burç, Elazığ İl Başkanı Abdulvahap Erdem, Samsun İl Başkanı Ömer Süslü, Sivas İl Başkanı Ragıp Özkan, Tekirdağ İl Başkanı Enez Kaplan, Tokat İl Başkanı Fatih Demirkol, Nevşehir İl Başkanı Göksel Taşçı, Uşak İl Başkanı Ali Kurt

ŞİMDİ NE OLACAK?
Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, MHP'de olağanüstü kurultay talebini kabul etmesinden sonra gerekçeli karar beklenecek. Bunun ardından muhaliflerin belirlediği ve mahkeme tarafından yetkilendirilen Çağrı Heyeti olağanüstü kurultay kararını ilan edecek ve bu karar, 15 gün askıda kalacak. Çağrı Heyeti bu aşamada kongre tarihinin belirlenmesi, salon kiralanması gibi işlemleri tamamlayacak ve başta Genel Başkan Devlet Bahçeli olmak üzere tüm parti yönetimini olağanüstü kurultaya davet edecek. Genel Merkez yönetiminin katılmaması halinde dahi Çağrı Heyeti yasal olarak olağanüstü kurultayı toplayabilecek. Çağrı Heyeti'nin belirleyeceği kurultay tarihi Çankaya İlçe Seçim Kurulu tarafından onaylanınca seçim tarihi kesinleşecek.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?
MHP'li muhalifler, partinin olağanüstü kurultaya gitmesi için topladıkları 543 imzanın işleme konulması için 5 Şubat'ta yargıya gitmişlerdi. Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, imzaları önce MHP Genel Merkezi'ne teslim etmiş, ancak herhangi bir yanıt alamamışlardı. Muhaliflerin Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne verdiği dilekçede 16 il başkanı "davalı" olarak yer almıştı. Dilekçede, 2010 yılında Saadet Partisi'ne olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere üç kişiyi görevlendiren Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile 2005 yılında olağanüstü kongresini yapması için CHP'yi "ihtar" eden Anayasa Mahkemesi kararları emsal gösterilmişti. MHP ise yaptığı savunmada, "MHP'nin bir dernek ya da bir vakıf olmadığını" vurgulayarak, "Sulh Hukuk Mahkemeleri'nin bu kararı vermekle yetkisiz olacağını" dile getirmişti.