Bu yasama dönemindeki fezlekelerde dokunulmazlığı askıya alan ve siyasi gerilimi zirveye çıkaran anayasa değişikliğinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri ile ilk tur oylamaların bugün yapılması planlanıyor.

KRİTİK PARTİ CHP

316 oyu bulunan AK Parti, ilk tur oylamalarda öncelikle alt sınır olan 330'u, üst hedef olarak ise halkoyunu zorunlu olmaktan çıkaran 367 barajını aşmaya çalışacak. İktidar grubu, MHP ve CHP'den de destek bekliyor. AK Parti ile MHP'nin oy sayısı 356'ya ulaşmasına karşın iki partiden 36 milletvekilinin fezlekesi var. CHP'lilerle birlikte, HDP dışındaki fezlekeli milletvekili sayısı 87'ye çıkıyor. Anayasa değişikliği bu milletvekillerini de yargı önüne çıkaracağından gizli oylamada bu gruptan da fire bekleniyor. 356 bloğunun firelerle 330'un altına düşme riskine karşı CHP'den önemli destek gelmesi gerekiyor. Meclis Anayasa Komisyonu'nda dün itibariyle 138 milletvekilinin 667 dosyası var.

ANTALYA'DA KAMP KRİZİ

Her oyun hesabını yapan AK Parti, oturumu yönetecek başkanvekilinin oyunu kaybetmemek için en azından ikinci turda Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın yönetimi devralmasını planlıyor. AK Parti açısından, 133 sandalyeli CHP'den destek almadan referandum şartını kaldırmaya olanak yok. AK Parti, MHP ve CHP'nin toplam oyu 489'a ulaşıyor. Ancak ikinci turun cuma gününe planlanması, o gün için Antalya'da kamp organizasyonu olan CHP'nin tümden oylama dışı kalması olasılığını doğurdu. CHP yönetimi, bugünkü Danışma Kurulu'nda ikinci tur oylamanın 23 Mayıs Pazartesi günü yapılmasını talep edecek. AK Parti'nin cumada ısrar etmesi durumunda CHP görüşmeyi boykot etmeyi veya katılım düzeyini nöbetçi bir grupla sınırlamayı değerlendirecek. (Hürriyet)