Kurtulmuş özetle şunları söyledi:

∂ (15 Temmuz törenleri): Birinci yıl dönümünde yapılan etkinliklere, yaklaşık 6 milyonu aşkın vatandaşımız katılmıştır. Bu da birinci yılında vatandaşlarımızın aynen 15 Temmuz 2016’daki gibi demokrasiye sahip çıktığını, vatana karşı yapılan bu ihaneti asla karşılıksız bırakmayacağını, aynı şekilde şehitlerimizi ve gazilerimizi anmaktan geri durmayacağını açıkça ispat eden önemli bir gösteri olmuştur.
∂ (Darbecilerin ‘Hero’ şovu): Mahkemelerimiz açık, hukukun üstünlüğü prensipleri içerisinde hareket ediyor ama bunların (FETÖ sanıkları) tek tip elbiseyle mahkemelere getirilmesi daha doğru bir yoldur. Bununla ilgili çalışmalar Adalet Bakanlığımız tarafından yapılacak.
∂ (FETÖ ile mücadele): Bu örgütün maddi kaynaklarının kurutulması da mücadelenin en temel adımlarından birisidir. Bunun için örgütle irtibatlı olan 966 şirkete el konulmuş ve TMSF’ye devredilmiştir. Ayrıca bu şirketlerin 4 bin 888 mal varlığına el konulmuştur.  111 bin 240 kişi kamu görevinden ihraç edildi. 32 bin 180 kişi uzaklaştırıldı... İhraçların oranı, toplam kamu görevlilerinin yüzde 3,5 seviyesindedir.
∂ (Elebaşı Gülen’in Wall Street’te çıkan seccadeli röportajı): Asla sıradan bir fotoğraf ve röportaj değildir. Darmadağın olmuş bir örgüte moral amaçlı bir röportajdır. Üstü kapalı olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne tehdit içeren sözleri var. Bu kadar çok insanı şehit edecek, demokrasiyi rafa kaldırmaya çalışacak, tanklarla, helikopterle insanların üzerine yürüyen bir örgütün lideri, hiçbir şey olmamış gibi gazeteler üzerinden örgüt üyelerine moral verecek, Türkiye Cumhuriyeti’ne tehditler savuracak... Bu durum ABD’den istediğimizin ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardı. Ortada açık bir şey var. Bu adamın faaliyetlerini kısıtlayın.