Ülke genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi klima kullanımını arttırdı. Yanlış klima kullanımının tehlike saçtığı konusunda vatandaşları uyaran uzmanlar, klimanın ısısı kadar bakımının da önemli olduğunu vurguluyor.


Klima kullanımı hakkında bilgi veren Namık Kemal Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Tolga Ersözlü, klimaların dışarıdaki hava sıcaklığına yakın bir derecede çalıştırılması gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Ersözlü, doğru kullanılan klimanın hiçbir zararının olmadığını dile getirerek, klimaların zararlarını azaltmak için ilk olarak klima filtrelerinin değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.


Klimaların içinde biriken tozların enfeksiyona neden olabileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ersözlü, "Klimanın derecesi dışarıdaki hava sıcaklığına göre ayarlanmalıdır. Dışarıdaki ısı ile bulunduğumuz ortamdaki ısı arasında çok fark olmayacak şekilde klimayı ayarlamamız lazım. Aradaki ısı farkının çok fazla olmaması sağlığımız için daha iyi olur. Dışarıdaki hava sıcaklığı ile bulunduğunuz ortam sıcaklığı arasında fark olmadığı sürece klima sürekli çalışabilir. Vatandaşlar klimaları ev, iş yeri ve araçlarda yanlış kullanarak sağlıklarını tehlikeye atmamalıdır. Klimadan çıkan soğuk hava, yüze ve kulak bölgesine direkt olarak üflememeli, klimaların farklı bir yönde çalışarak insanların bulunduğu ortamı soğutması sağlanmalıdır" dedi.