TEB BNP Paribas İstanbul Cup dün Garanti Koza Arena'da başladı. Turnuva öncesinde basının karşısına çıkan 1 numaralı seribaşı Venus Williams, "İstanbul'a aşığım, kardeşim Serena Williams gibi ben de burada kupa kazanıp, unutulmazlar arasına girmek istiyorum" dedi. Tekler kariyerinde 7 grand slam şampiyonluğu bulunan ABD'li tenisçi Venus Williams, İstanbul'un olimpiyatlara ev sahipliği yapma arzusuyla ilgili soruya, "İstanbul favori şehirlerimden. Hava, insanlar, yemekler harika! İstanbul'a aşığım. 10 yıl sonra tekrar İstanbul'a gelmek mutluluk verici. Geçen gelişimde göremediğim birçok tarihi yeri bu kez görmek istiyorum.  İpek Şenoğlu ile de anılarımızı canlandıracağız" cevabını verdi. "Şampiyonluk kazanmanın en büyük motivasyonu" olduğunu söyleyen 35'lik ABD'li raket, "İstanbul'a şampiyonluk yaşamaya geldim ama kendime baskı oluşturmak da istemiyorum. Burada büyük rekabet yaşayacağız" diye konuştu.
Zirvede kalmak daha zor
Venus Williams, "Zirveye çıkmak mı, orada kalmak mı daha zor?" sorusuna, "Zirvede kalmak bir numara olmaktan daha zor. Başarı her zaman tutarlı performans bekler. Zihinsel olarak güçlü olmak zorundayız. Gençlerin de başarı için çok çalışmaları lazım" cevabını verdi. Tenisin, Türkiye'de bir numaralı spor olmadığını dile getiren Williams, ancak gitgide daha popüler hale geldiğini ifade etti. Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş da, 2005 yılından beri tenisi geliştirdiklerini belirtirken, "Geçmişte İstanbul Cup'ı yer değiştirerek düzenlemeye çalıştık. Şimdi ülke kendi sponsorlarını oluşturdu, kendi tesislerimizde yapıyoruz. Williams, İstanbul'a gelince tüm gözler Türkiye'ye çevrilmişti. O günden beri düzenlemiş olduğumuz turnuvalarla dünyanın en önemli organizasyonları içine girdik. Şu anda en fazla turnuva düzenleyen ülkeyiz. Dünyada Türk tenisine bakış değişti" açıklamasını yaptı. 
KÖPRÜDE TENİS KEYFİ
İstanbul Cup'ın ilk yılında katıldığı turnuva öncesi iki kıta arasına kurulan kortta İpek Şenoğlu ile gösteri maçı yapan Venüs Williams, bu kez İpek Soylu ve Çağla Büyükakçay ile birlikte köprüye çıktı. ABD'li raket, saat 15.00'te köprünün yürüme yolu üzerinde tenis oynadıktan sonra akşam da Polat Renaissance otelde turnuvanın açılış kokteyline katıldı.