Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Fenerbahçe'ye transfer olan milli futbolcu Ozan Tufan'la ilgili açıklama yaptı. Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu ve Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'la birlikte Lig TV'deki "Futbol sezonu başlıyor" programına katılan Güneş, Ozan Tufan konusunda haksız eleştirilere maruz kaldığını söyledi. Fenerbahçe'ye transfer olan milli futbolcunun kendisini aradığını kaydeden Güneş, "Kesin ayrılacağını söyledi. Fikret başkanımız çok medenice gitti, Bursaspor başkanı ile konuştu. Bonservisi de görüştüler. TFF Süper Kupa maçı öncesi anlaştıklarını söylediler. Ondan sonra başkan beyanat verdi, oyuncunun aklını karıştırıyormuşum. Bu nasıl karıştırma? Nasıl bir söylem? Üzülmüyorum, benim için önemli olan oyuncu. Bu çocuk gidip Fenerbahçe'de oynayacak. Hayırlı olsun" şeklinde konuştu. Güneş, Bursaspor camiası ve taraftarıyla bir sorununun bulunmadığını anlatarak, "Beni kastederek 'oyuncunun kafasını karıştırdı' dersen bu saygısızlık olur. Bana değil, kendisine ve camiaya saygısızlık olur. Emek verdiğim oyuncunun kafasını karıştıracağım. Ne için? Almak için. Zaten almıyorum ki" ifadelerini kullandı. 


OZAN BIRAKIYORDU 
Ozan Tufan'ın geride kalan sezonun devre arasından bu yana aklının karışık olduğunu dile getiren Güneş, şunları kaydetti: "Geçen sene Fenerbahçe onu almaya geldi. Trabzonspor geldi, hatta tesise girdiler. Söz verildi, en son anlaşma olmadı. Karşı tarafın başkanı benim oyuncum için geliyorsa, teklifte bulunuyorsa 'evet', 'hayır' derim. Oyuncuyla konuşurum. Oyuncuyu çağırıp konuşma hakkınız var. Ozan'la kaç defa konuştum. Geçen sene Ozan futbolu bırakıyordu. Geçen sene idmana çıkmayan, final maçına dahi çıkmayan oyuncu vardı. Biz bunları açmadık, çünkü bizim iç dünyamızdır." 


DAİRE SATMIYORUZ 
Şenol Güneş, bu tür sorunların herkesin başına gelebildiğini vurgulayarak, "Fakat bu sorunları çevirip de şark kurnazlığı yapmanın anlamı yok. Oyuncuyu hem satıp hem para kazanıp ondan sonra da 'ben satmayacaktım, ama sizin yüzünüzden sattım' derseniz, bu yalancı tüccarlık olur. Daire, mobilya satmıyoruz" diye konuştu. 


GÜVEN ORTADAN KALKAR 
Her oyuncuya katkı yapmak istediklerini aktaran Güneş, şöyle devam etti: "Birbirimizin gözüne bakacağız. Örnek olmak durumundayız. Yanlış yapmayacağız. Geriye dönüp baktığımda böyle bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Pazarlama tekniği yaparak ne kendinize ne oyuncunuza ne de diğer oyunculara örnek olamazsınız. Futbolcu da bunları görünce nereye güveneceğini şaşırıyor. Yöneticilere olan güven, sözle yerine getirilir. Eğer söz yerine getirilmezse, güven kaybolur. Eğer bir oyuncuya karşı güvenimi bir kere kaybedersem, bu işi hiç yapmam. Ancak bana karşı bir saygısızlık da olursa kendimi savunurum." 


BİR KALECİ ALABİLİRİZ
Kaleci transferi hakkında konuşan Güneş, Bizim hiçbir sorunumuz yok, amacımız daha iyisini elde etmek. Bizim kalecilerimiz kendi durumunu biliyorlar, elimizde olan ve verimli devam eden kalecilerimiz bizimle kalır. Oyuncu bizimle kalmak istiyor mu, biz devam etmek istiyor mu? Önemli olan o. Üç kalecimiz var, üçünden biriyle yollarımız ayrılabilir, çünkü üçü de oynayabilecek kaleciler. Üç kalecimizden biri giderse, bir kaleci transferi yapabiliriz ancak üç kalecimiz de bizimle kalabilir, onlara bağlı" şeklinde konuştu.


SEBA'DAN DERS ALINSIN 
Programa katılan 3 teknik adam da ölümünün birinci yıldönümü olan Beşiktaş'ın onursal başkanı Süleyman Seba'nın örnek alınması gerektiği vurguladı. Güneş, "Süleyman Seba'ya kesin olarak değinelim. O sadece Beşiktaşlı değil, Türk futbolunun ortak bir değeri. Herkese Allah öyle bir ölüm nasip etsin. Saygıyla sevgiyle uğurlandı. Benim jübilem için bana çok yardım etti. Keşke bugünkü başkanlar ondan bir şeyler alabilse. Sadece jübile değil çok yerde birlikte olduk. Rekabetin olduğu ortamda nasıl durulacağını en iyi şekilde gösterdi. Şu an rekabet daha da büyük" dedi. Hamzaoğlu da şunları söyledi: Süleyman Seba ve Hasan Doğan'a değinmek istiyorum. saygınlığı kolay kazanmadılar. Onlar bir takıma aittiler ama diğer takımları hiçbir zaman küçümsemediler. Bundan dolayı bu kadar büyük bir saygıyla anıyoruz. Bir takıma bağlı olmak diğerine saygı duymamayı gerektirmez. Sezona gelince... Yeni kurallar lige olumlu olarak yansıyacaktır. Tabii ki futbol kalitesinin artması yabancılara bağlı değil. Bizim yabancılardan çok daha kaliteli yerli oyuncularımız var. Maalesef yabancılara karşı daha toleranslıyız. Tabii ki yabancılar da çok katkı sağlıyor, onları da asla yok saymıyoruz.