Elemelerde A Grubu'nu 13 puanla 4. sırada tamamlayan Hollanda ile F  Grubu'nda 6 puanla son sırada yer alan Yunanistan, daha önce birer kupa  kazandıkları şampiyonaya, bu kez katılamayacak. 
 
Brezilya'da geçen yıl düzenlenen son FIFA Dünya Kupası'nda 3'üncülük  elde eden 1988 Avrupa Şampiyonu Hollanda, 10 Haziran-10 Temmuz 2016'da Fransa'da  düzenlenecek dev organizasyonun da favorileri arasında gösteriliyordu.  Hollanda'nın gruptaki performansı, taraftarını hayal kırıklığına uğrattı. 
 
Van Gaal'in gidişiyle düşüş başladı 
 
Dünya Kupası'nda aldığı başarılı sonuçlarla dikkati çeken Hollanda'nın  performansındaki düşüş, teknik direktör Louis van Gaal'in Manchester United'a  gitmesinin ardından başladı. 
 
EURO 2016 Elemeleri öncesi Van Gaal'in yerine, "Portakallar"ı daha  önce 1994-1998 sezonları arasında çalıştıran Guus Hiddink bu göreve getirildi. 
 
Takımda sistem değişikliğine giden 68 yaşındaki teknik adam  yönetiminde eski başarılı görüntüsünden uzak kalan Hollanda, grupta çıktığı ilk 6  maçta 3 galibiyet, 2 mağlubiyet ve 1 beraberlik yaşadı. Bu sonuçların ardından 29  Haziran'da görevinden istifa eden Hiddink'in yerine takımın o dönemki yardımcı antrenörü Danny Blind getirildi. 
 
Blind de kötü gidişe dur diyemedi 
 
Blind yönetiminde de istediği çıkışı gösteremeyen Hollanda, gruptaki  son 4 maçında sadece Kazakistan'ı deplasmanda 2-1 yenerken, İzlanda'ya 1-0,  Türkiye'ye 3-0 ve Çek Cumhuriyeti'ne de 3-2 mağlup olarak, 1984'ten itibaren ilk  kez şampiyona bileti alamadı. 
 
Hollanda, gruplarda çıktığı 10 maçta aldığı 4 galibiyet, 1 beraberlik  ve 5 yenilgiyle grubu 4. sırada tamamladı ve bu maçlarda rakip fileleri 17 kez  havalandırırken, kalesinde 14 gol gördü. 
 
Hollanda'nın grup maçlarında aldığı sonuçlar şöyle: 
 
Çek Cumhuriyeti-Hollanda: 2-1 
 
Hollanda-Kazakistan: 3-1 
 
İzlanda-Hollanda: 2-0 
 
Hollanda-Letonya: 6-0 
 
Hollanda-Türkiye: 1-1 
 
Letonya-Hollanda: 0-2 
 
Hollanda-İzlanda: 0-1 
 
Türkiye-Hollanda: 3-0 
 
Kazakistan-Hollanda: 1-2 
 
Hollanda-Çek Cumhuriyeti: 2-3 
 
Yunanistan'da ekonomik kriz futbolu da vurdu 
 
Elemelerde hayal kırıklığı yaşayan bir diğer şampiyon ise Yunanistan  oldu. Portekiz'de düzenlenen 2004 Avrupa Şampiyonası'nın finalinde ev sahibi  ekibi 1-0 yenerek kupaya uzanan Yunanistan, ülke futbol tarihinin bu en önemli  başarısından sonra düşüşe geçti. 
 
Ülkede uzun süredir devam eden ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan  Süper Ligi'ndeki kulüpler çeşitli finansal zorluklar yaşadı. Birçok futbol  altyapı okulu kapanırken, az sayıda futbolcu yetişmesi milli takıma da yansıdı. 
 
EURO 2016 Elemeleri'nde diğerlerine nispeten daha kolay rakiplerin yer  aldığı F Grubu'nda Kuzey İrlanda, Romanya, Macaristan, Finlandiya ve Faroe  Adaları'yla eşleşen Yunanistan, aldığı sonuçlarla taraftarına şok yaşattı. 
 
Grubun favorisi olarak finallere kalacağı tahminleri yapılan  Yunanistan, İtalyan teknik adam Claudio Ranieri yönetiminde ilk üç maçında  Romanya ve Kuzey İrlanda'ya mağlup olurken, Finlandiya ile berabere kalarak  gruplara başladı. 
 
Faroe Adaları yenilgisi teknik adam değiştirdi 
 
Yunanistan'ın, o dönem FIFA dünya sıralamasında 187. durumda bulunan  Faroe Adaları'na 4. maçta 1-0 yenilmesi, teknik direktör Raineri'yi işinden etti. 
 
Faroe Adaları uluslararası arenadaki 20. galibiyetini elde ederken,  Yunanistan Futbol Federasyonu Ranieri'nin görevine son vererek yerine Ermenistan  asıllı Uruguaylı teknik adam Sergio Markarian'ı getirdi. 
 
Markarian döneminde de arzuladığı başarılı sonuçları alamayan ve Faroe  Adaları'na bu kez deplasmanda 2-1 yenilen Yunanistan'da Uruguaylı teknik adamın  görevine 5 aylık sürenin ardından son verildi. Markarian'ın yerine ise geçici  olarak yardımcı antrenör Kostas Tsanas atandı. 
 
Tek galibiyet alabildi 
 
Elemelerde çıktığı 10 maçta tek galibiyetini Tsanas yönetiminde son  maçta Macaristan karşısında 4-3'lük skorla alan Yunanistan, grupta topladığı 6  puanla Faroe Adaları'nın da gerisinde kalarak sonuncu oldu. 
 
Katı savunmasıyla bir dönem rakiplerinin korkulu rüyası haline gelen  Yunanistan, elemeler boyunca kalesinde 14 gol görürken, rakip filelere ise sadece  7 gol atabildi. 
 
Yunanistan'ın grup maçlarında aldığı sonuçlar şöyle: 
 
Yunanistan- Romanya: 0-1 
 
Finlandiya-Yunanistan: 1-1 
 
Yunanistan-Kuzey İrlanda: 0-2 
 
Yunanistan-Faroe Adaları: 0-1 
 
Macaristan-Yunanistan: 0-0 
 
Faroe Adaları-Yunanistan: 2-1 
 
Yunanistan-Finlandiya: 0-1 
 
Romanya-Yunanistan: 0-0 
 
Kuzey İrlanda-Yunanistan: 3-1 
 
Yunanistan-Macaristan: 4-3