Avrupa Ligi'nde Braga'ya hakem katliamı sayesinde elenen Fenerbahçe, UEFA'ya ve maçın hakemi Ivan Bebek'e savaş açtı. Sarı-lacivertliler, kulübün resmi internet sitesinden yaptıkları açıklamada Braga'da yaşanan rezaletin perde arkasını aydınlatmak için UEFA ve TFF nezdinde girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Ivan Bebek'in yönetiminin "Hakem hatası" olarak izah edilemeyeceğini vurgulayan sarı-lacivertliler, "Hakemlerin, süreklilik arz eden bir şekilde takımımız aleyhinde olan yanlı yönetiminin altından hangi sebebin olduğu mutlaka araştırılması, aydınlatılması gereken bir husustur. Bu amaçla, UEFA ve TFF ile gerekli görüşmeler ve yazışmalar tarafımızca yapılacak ve bu olayın altında yatan sebepler ortaya çıkarılana kadar, süreç takip edilecektir" açıklamasında bulundu.
3 Temmuz hatırlatması
Yapılacak başvurularda özellikle "bahis manipülasyonu" konusu üzerinde de durulacağını ifade ede eden Fenerbahçe Yönetimi, müsabaka üzerine oynanan ba-hislerin, hakemlerinin telefon trafiğinin ve mal varlıklarının araştırılmasının isteneceğini belirtti. 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe'ye karşı saf tutanlar da açıklamadan nasibini aldı. Yönetim, "Rekabetin ötesine geçerek, organize faks kampanyaları ile UEFA ve FIFA'ya kendi ülkelerinin kulüplerini şikâyet edenler, bu organize kampanyalarının ardından UEFA'da ya da FIFA'da ülkemizin, milli takımları dâhil hiçbir takımımızın lehine bir lobi bırakılmadıklarını da bilmelidir. Yakın bir geçmişte TFF'yi temsilen UEFA kurullarında görev alanlar, ihanet seviyesindeki eylem ve davranışları ile kendi ülkelerinin kulüplerini UEFA'ya şikâyet etmek suretiyle ülke futbolunu uluslararası alanda tek başına bırakmış ancak ne var ki bu ihanetleri taltif niteliğindeki görevler ile ödüllendirilmiştir" çıkışı yaptı.
Q17 ve Poldi'ye eleştiri
"Tarafsızlık" kavramı ile "sesiz kalma" kavramının karıştırıldığını belirten Fenerbahçe Yönetimi, "Böylesine sahipsiz bir ortamda bugün Fenerbahçe, yarın bir başka Türk takımının canı yanar. Karşı karşıya olduğumuz vahim tablo karşısında bu kez futbolumuzu yönetenleri harekete geçmeye davet ediyoruz" çağrısını yaptı. Braga maçının hemen ardından sosyal medyada paylaşımlarda bulunan Beşiktaşlı Quaresma ve Galatasaraylı Podolski de sarı-lacivertlilerin eleştirilerinden nasibini aldı. Bu oyuncuların kendi taraftarlarına hoş geleceği düşüncesiyle Avrupa'da hakları gasp edilen bir Türk takımını ve camiasını üzecek içerikte paylaşımlarda bulunduğunu belirten sarı-lacivertliler, "Esasen Türk futboluna ihanet eden, açık bir aymazlık içinde olan bu futbolcular hakkında da TFF'nin ya da en azından ilgili kulüplerin bir adım atmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 
O düdük asılacak
Fenerbahçeli taraftarlar, Hırvat hakem Ivan Bebek’in lisansının iptali için kampanya başlattı. İnternet sitesi Change.org’-da başlatılan kampanyaya destek çığı gibi büyürken, bu çabanın uluslararası arenada ses getirip getirmeyeceği ise merak ediliyor.