Silopi’de, teröristlerin zırhlı polis aracına düzenlediği saldırının ardından 5 Nisan’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı, dün sabah itibariyle belirlenen saatler arasında kaldırıldı. İlçede yasağın kaldırılmasıyla birlikte hayat normale dönmeye başlarken, yasak süresince eğitimden mahrum kalan 39 bin 128 öğrenci yeniden ders başı yaptı. Bu sabah saatlerinde okullarına giden öğrenciler, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. 
Öğrencilerden Zeki Babrak, okula gidememenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Çok üzüldük derslerimizden geri kaldık. Biz de istiyorduk diğer illerdeki arkadaşlarımız gibi derslerimizden geri kalmamayı. Şimdi okullar açıldı. Derslerimiz gerideyiz ama mutlu olduk” dedi. 
Kübra Katılmış ise, “Önce okullar kapandığı çok üzüldük. Derslerimizi çalışıyorduk her gün. Okulların açılması bizleri mutlu etti. Çok mutluyuz. Bir daha okulların kapatılmasını istemiyoruz. Artık karnemizi almak istiyoruz. Birinci karnemizi almadık ikinci karnemizi almayı çok istiyoruz” diye konuştu.