BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Özel bankalar, elinizi taşın altına koyun!

Cem Küçük
Facebook
 
 
Piyasaların daralacağı belli. Bank of America’nın CEO’su bariz iflaslar olacak diyor. 1929 Buhranı’ndan bile kötü ve yıkıcı etkileri olacak öngörüsünde bulunuyor.
Dünyanın her yerinde kamu, garanti veriyor. Özel bankalar devreye giriyor. Ülkemizde sadece üç kamu bankası elinden geleni yapıyor. Ama herkes üç kamu bankasına yüklenirse onlar da bir yerde tıkanır.
Özel bankalar, size burada büyük görevler düşüyor... İnsanlara kredi açın. Şirketlere nakit akışı sağlayın. Hiçbir şey yapamıyorsanız alacaklarınızı erteleyin... Şirketlerle üç dört ay tahsilat yapamayacağınızı söyleyin. Kimsenin bir şey ödeyecek durumu yok. Hizmet sektörü tüm dünyada olduğu gibi bizde de durdu.
Olağanüstü dönemdeyiz. Bu zamanda bankalar müşterilerine dönüp “benim kriterlerime uygun olmadığınız için size kredi limiti veremiyoruz” diyorlar. Burada bankaların kriterleri biraz gevşetip piyasa gerçeğine göre hareket etmeleri gerekmez mi?
Özel bankaların küçük KOBİ’ler ve esnaf için istenen kriterler piyasa gerçeğiyle örtüşmüyor. Kurumsal ve ticari müşteri için istenen kriterleri küçük KOBİ’ler ve esnaf için istemek asla doğru değildir. Küçük KOBİ’ler zaten ayakta kalmaya çalışıyor. Bakkal, esnaf ayakta kalmanın derdinde...
Özel bankalar, lütfen piyasaya yardımcı olun! Üç kamu bankası kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Kredi Desteği"ni hayata geçireceğini duyurdu. Benzer kampanyaları sizler de yapın.
En kritik zamandayız. Dün özel bir havacılık şirketinin yetkilisi “nakit akışı sağlanamazsa işimiz zor" diyordu medya yöneticilerine.
Büyük bir hazır giyim markası bir bankaya çeklerini ödeyemeyeceğini söyledi. Türkiye’nin en büyüklerinden biri... Bu firmalara yardımcı olmak lazım.
Ey özel bankalar, elinizi taşın altına koymak için daha ne bekliyorsunuz?
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612872 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/612872.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT