BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Onca belaya rağmen ekonomik veriler neden düzeliyor?

Fuat Uğur
Facebook
Türkiye’nin başında onca bela varken ekonomik verilerin daha da iyileşmesi, Türkiye düşmanı uluslararası derecelendirme kuruluşlarının bile notlarını pozitif yönde revize edip ülkemizin büyüme oranlarıyla enflasyon tahminlerini olumlu yönde tahminlerle değiştirmeleri, bizdeki muhalefeti çılgına çeviriyor.
Ben ekonomiden anlamam ama ülkedeki ekonomik verilerin olumluya dönüşmesine katkı sağlayan pek çok gelişmeyi gözlemlerim. Cari açık, ihracat-ithalat dengesi, dış borç stokları ve ülkede cari açığı azaltacak yatırımlar geleceğe yönelik bir projeksiyon yapma imkânı sunar.
Geçmiş yazılarımda defalarca belirttim.
Berat Albayrak Enerji Bakanlığı döneminde gelmiş geçmiş en güçlü yenilenebilir enerji yatırımlarını yaptı.
İyi biliyordu ki enerji ihtiyacı Türkiye’nin cari açık problemini artıran en ciddi kalem. Milyarlarca dolarlık güneş tarlaları, rüzgâr enerjisi santralleri kurulmasına öncülük etti ve bunların çoğu faaliyete geçti.
Albayrak şimdi Hazine Bakanı ve onun başarısız olması için neredeyse toplu dua seansı düzenleyecekler. Bakan Albayrak geçen hafta çok önemli bir açıklama yaparak kimsenin farkına varamadığı bir gerçeği anlattı:
Hazine olarak gerçekleştirdiğimiz altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ile tarihî bir rekora ulaştık ve 82,3 ton altını ekonomiye kazandırdık. İhraçlarla hem dış finansman ihtiyacını hem de finansmandaki faiz yükünü azalttık.”
Bu arada cari açığımızı azaltan yatırımlar da yavaş yavaş meyvelerini veriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yenilenebilir enerjideki büyük başarıyı şu verilerle anlattı:
Yerli enerji üretimi toplam enerjinin yüzde 64’üne ulaştı. Bunun yüzde 46’sı da jeotermal, güneş ve rüzgâr gibi kaynaklardan üretilen yenilenebilir yerli enerji üretimi
Bu inanılmaz bir rekor. Düşünün Türkiye’nin rüzgâr enerjisindeki büyüklüğü son 17 yılda tam 400 kat artmış. Rüzgâr kurulu gücünde Avrupa'da 6. dünyada 12. sıradayız. Bugün 7 bin 500 megavatlara gelmiş durumda. Bu miktar önümüzdeki dönem daha da artacak.
Bu sabahki haberi de ekleyelim ve şu güzel tablo tamamlansın.
Ağustos ayından itibaren su tutmaya başlayan Ilısu Barajı’nda su seviyesi 50 metreyi bulmuş. Üç ay sonra enerji üretimine başlayacak. Bir yılda Türk ekonomisine kazandıracağı para da tam iki milyar lira.
Bu gelişmeleri görmeyen ekonomiyi doğru analiz edemez.
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610770 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/610770.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT