BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Barış Pınarı’ndan barış aksın!..

Noktalar
İsmail Kapan
Facebook
 
Evet, olacak – olmayacak tartışmaları artık kökünden bitti ve Türkiye’nin ulusal güvenliği için hayati önemdeki Barış Pınarı harekâtı başladı. İnşallah kahraman askerlerimizin burnu kanamadan başarıyla tamamlanır.
 
Bugün aslında Balkanlar’daki siyasi ve ekonomik durum ile ilgili bir yazı kaleme alacaktım. Zira Cumhurbaşkanı’nın iki günlük Sırbistan ziyareti, bu bölgede çok önemli ve olumlu gelişmelerin yaşandığını bariz şekilde ortaya koydu. Ancak Barış Pınarı Harekâtı’nın resmen başlamış olması, bu konuyu ertelememizi gerektirdi. Bugün artık dua ve temennimiz şudur; BARIŞ PINARI HAREKÂTI’NIN NETİCESİ ŞUMULLÜ VE KALICI BİR BARIŞ OLSUN İNŞALLAH… 2011 yılı başından beri, Suriye’de oluk oluk akan kanın yerine, perişan halkının susadığı barış ve sükûn bu pınardan gürül gürül aksın… Ve yerinden yurdundan mahrum bırakılarak açlığa, perişanlığa terk edilmiş insanlar, yeniden yurtlarına dönsün ve hayatını normal şartlarda idame ettirsin. Evet, Barış Pınarı Harekâtı’nın yegâne maksadı da barışı ve huzuru temin etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın harekâtın başladığını duyuran Tweet’lerinde şu ana başlıklar teyit ediliyor: Sınırımızın güneyindeki terör koridorunu yok etmek. Suriyeli sığınmacıların evlerine dönmesini sağlamak… Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak ve tüm Suriye halkını terörün pençesinden kurtarmak… Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye Millî Ordusu ile birlikte bu hedefleri gerçekleştirmek üzere harekete başlamış bulunuyor. Olacak – olmayacak tartışmaları artık kökünden sona ermiş bulunuyor. Keza Amerika buna müsaade eder – etmez veya Rusya bu işe ne der gibi tartışmaların tamamı da teferruattır. Artık söz bitmiş, icraat başlamıştır… Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nı, dünyayı kıskandıracak derecede başarıyla tamamlayan Türkiye, inşallah Barış Pınarı Harekâtı’nı da muhteşem bir zaferle noktalayacaktır. Bundan hiç şüphemiz yok. Allahü teala kahraman askerlerimizin yâr ve yardımcısı olsun.
Barış Pınarı Harekâtı, sınırımızın güneyinde oluşturulmak istenen garnizon terör devleti projesini tarihe gömecektir. Bu saatten sonra artık Amerika ve diğer küresel güçlerin paralı askeri olmak gibi bir zillete düşmüş olan terör örgütü düşünsün. PKK/PYD terör örgütü için kaçacak yer bile kalmayacak. Yani kanlı örgüt için kaçınılmaz son gelmiştir… Emperyalistlerin koltuğu altına girerek ham hayallere kapılan maceraperestler, ne vahim hata yaptıklarını anlayacak, ama iş işten geçmiş olacaktır. Kendi halklarına ihanet ederek ve kendi insanlarını kan ve ateşe atarak, sömürgecilere hizmet etme zilletinin ne demek olduğunu kesin biçimde öğrenecekler. Evet, bugün itibarıyla, sadece Türkiye – Suriye sınırı için değil, Orta Doğu’nun geneli için aslında yeni bir dönem başlamış bulunuyor. Kanlı terör örgütünün Suriye topraklarına bütünüyle gömülmesi, Lübnan’da, Irak’ta ve başka yerlerde önemli neticeler hâsıl edecektir. Adına büyük denilen sömürgeci devletler, ne yazık ki terörü bir dış politika vasıtası olarak kullanmaktan vazgeçmeyecekler. Lakin bu bölgede eskisi kadar rahat at koşturamayacaklar. Hâlen sığınmacı durumundaki Suriyelilerin, oluşturulan güvenli bölgeye geri dönmesi ve normal bir hayat inşa etmesi, terör örgütleri ve destekçilerinin kirli tezgâhlarını bozacaktır.
Tabiatıyla her zaman olduğu gibi, Barış Pınarı Harekâtı’nı içine sindiremeyen odaklar, ilk dakikadan itibaren karalama faaliyetine giriştiler. Bunların tezviratına hiç kulak asmadan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Millî Ordusu işini en iyi şekilde yapacaktır. İt ürür kervan yürür! Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatarak, pek çok hesabı temelinden bozmuştur. Bunun altını çizelim. İçeride ve dışarıda çıkacak çatlak sesler hiç ama hiç önemli değil. Bozgunculuk yapmak isteyen baykuşlara, Cerablus, Azez ve Afrin’de kurulan yeni düzeni işaret ediyoruz. Oraya baksınlar. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nın öncesi nasıldı, sonrası nasıl oldu? Amerika’nın, Fransa’nın ve diğerlerinin iş makinalarıyla kazılan hendekler, teröristlere mezar olurken, masum Suriye halkı için de 480 kilometrelik sınır boyunca, Suriye tarafında yeni hayat alanları kurulacak. Bu işin hiç de kolay olmadığını hatırlatmaya gerek var mı? Lakin Türkiye’nin gücü ve geçmişte yaptıkları, bu başarıyı da sağlamak için yeterince teminattır. Türkiye önceki tecrübelerini Barış Pınarı Harekâtı’nda maksimum ölçüde sahaya yansıtacaktır. Kim ne derse desin, bu harekât barış ve insanlığa hizmet istikametinde ilerleyecek ve mazlumların hayrına yepyeni imkânlar getirecektir.
İşte bu sebeple Barış Pınarı Harekâtı’nı hep birlikte ve canıgönülden desteklemeliyiz. Birlik ve bütünlük ve esenlik için gün bugündür… Bu harekâtı kösteklemeye dönük her söz ve her fiil, maksatlıdır, art niyetlidir. Hiç kimse vatanseverlik iddiasıyla, ülkemizin bekasına yönelmiş tehdit ve tehlikelerin bertaraf edilmesine karşı çıkmamalıdır. Şayet böyle birileri ortaya çıkarsa, bilmelidir ki bu sorumluluğun altında ezilecektir…
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610186 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ismail-kapan/610186.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT