BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

En kârlı yatırım!

Para
Necmettin Batırel
Facebook
2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılan herhangi bir merkez bankası, resmî kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen sanal para Bitcoin'in değeri 13 bin 91 doları gördü. Bugün 17 milyon adet olduğu tahmin edilen Bitcoin’in 2100 yılında 21 milyona ulaşması bekleniyor.. 
Bitcoin tamamen dijital olarak üretiliyor ve bu üretim işine de madencilik deniliyor. Çok karışık programlarla ve %60 elektrik kullanımını gerektiren bir üretimi var. Kripto para biriminin piyasa değeri 346 milyar dolar.. ABD devlet tahvilleri onlarca trilyon dolar, küresel tahviller, emlak piyasaları ve hisse senedi piyasalarının değeri 100 trilyon doları aşıyor. Bitcoin'in son dönemde kurumsal yatırımcılardan çok büyük ilgi görmesinin temelinde düşük para değeri taşıması etkili oluyor. Klasik finans sistemi içerisinde rezerv ve teminat olarak da kullanılmaya başlandı. Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Bitcoin’in uzun vadede alternatif varlık olarak görülmesi durumunda altından Bitcoin’e geçecek küçük bir grup bile fiyatı 2-3 kat arttırabilir, diyor. Şirketler ve bankalar kripto paraları ödeme aracı olarak kabul ettikleri anda değeri hızla yükselecek. Bitcoin’in altın yatırımından 100 kat daha daha iyi olduğu savunuluyor. 
Bugünlerde Bitcoin‘i, çoğunlukla teknolojiyle daha yakın olan Y kuşağı tercih ediyor. Y kuşağı 18 ila 38 yaş arasındakileri yani 1980 ile 2000 yılları arasında doğanlar. ABD vatandaşları için yeni bir teşvik paketi üzerinde uzlaşma sağlanırsa -ki hem demokratlar, hem de Cumhuriyetçiler bu desteğin sağlanması konusunda ortak görüşe sahip- Bitcoin üzerinde çılgın bir yükseliş yaşanarak devasa bir borsa rallisinin ateşlenebileceği belirtiliyor.. 
ABD Merkez Bankası Başkanı bile bu görüşe sahip.. IMF-Dünya Bankası yıllık ortak toplantılarında konuşan Powel’ın dijital para birimlerinin ödeme sistemlerini geliştirebileceğini vurgulaması ve daha az maliyetli ve hızlı işlem yapma imkânı sunacağını anlatması Bitcoin’in piyasa değerinin hızla yükselmesine yol açtı..
Powell, dijital para biriminin hâlihazırda güvenli, etkili, dinamik ve verimli bir yurt içi ödeme sistemini nasıl iyileştirebileceğine odaklandıklarını belirterek, ABD'de nakde yönelik güçlü bir talep görmeye devam ettiklerini dile getirdi. Şifreli dijital ödeme sistemine sahip Bitcoin kullanımı için gerekli olan tek şey sanal cüzdan. Bunu oluşturmak ise çok kolay.. 
Bu sanal cüzdanı ister cep telefonu aracılığıyla ister bilgisayar yardımıyla oluşturabilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz cüzdan için kişisel bilgileriniz sizden istenmiyor. Bu cüzdan sayesinde ister para alabilir ister para gönderebilirsiniz. Alışveriş bile yapabilirsiniz. 
Bitcoin kullandığınızda, ödemeyi yapan adresten alıcı olan adrese şifrelenmiş imzalar gönderilir. Yapılacak her işlem ağa duyurulur ve blok zincirinde kendine yer bulur. Bu sayede eklenen Bitcoinler birden fazla kullanılamaz. Bitcoin bu teknik sayesinde herkes tarafından tercih edilen güvenilir bir ödeme ağına sahip olmuştur. 
Mart ayında 6412 dolardan işlem gören Bitcoin Bugün 13 bin doları aştı. 7 ayda %104 yükseldi. Aralık 2017'de 20 bin doları gören Bitcoin'in yıl sonunda bu seviyeyi yakalaması bekleniyor. 
Peki şimdi ne yapalım? Altını dövizi bırakıp Bitcoin mi alalım? Karar sizin!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615941 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/615941.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT