BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Sıcak da, soğuk da azap vardır

Gönül Pınarı
Osman Ünlü
Facebook
 
"Kâfirlere; bir soğuk, bir sıcak cehenneme atılarak, azap yapılacaktır.”
 
Sual: Baz kimseler; “Peygamberler, hep sıcak memleketlerde geldiği için, cehennem azabının ateş olduğunu söylemişler, hep ateşle korkutmuşlar. Kutuplarda, soğuk memleketlerde gelselerdi, buz ile azap yapılacağını söylerlerdi” diyorlar. Bu sözlerin aslı var mıdır?
Cevap: Bunlar, hem çok cahil, hem de çok ahmaktırlar. Zaten Kur’ân-ı kerimden haberleri olsaydı ve İslam büyüklerinin sözlerini duysalardı ve biraz akılları olsaydı, hemen Müslüman olurlardı. Hiç olmazsa, böyle ulu orta, yalanları yazmaktan, belki sıkılırlardı. Dinimiz, hem cehennemde, soğuk azaplar olduğunu bildiriyor, hem de Peygamberlerin yalnız sıcak memleketlere değil, yeryüzünde, sıcak ve soğuk, her memlekete gönderildiğini haber veriyor. Kur’ân-ı kerim, Peygamber Efendimize sorulan suallere, soranların bilgilerine ve anlayışlarına göre cevap vermektedir. Ahiretteki bilinmeyen varlıkları da, dünyada gördüklerine, bildiklerine benzeterek anlatmaktadır. Mekkeliler, kutupları, buz memleketlerini duymadıkları için, Cehennemin soğuk azaplarını onlara bildirmek, faydasız olurdu. Kur’ân-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde bu inceliğe uygun haberlerin bulunması, şimdiki inkâr edenlerin daha çok sapıtmasına sebep olmaktadır.
Kâdîzâde Ahmed Efendi'nin yazdığı Âmentü şerhi kitabında buyuruluyor ki:
“Cehennemde bir yer vardır ki, Zemherir derler. Yani, soğuk Cehennemdir. Soğukluğu pek şiddetlidir. Bir an dayanılmaz. Kâfirlere, bir soğuk, bir sıcak, sonra soğuk, sonra sıcak cehenneme atılarak, azap yapılacaktır.”
Cehennemde soğuk Zemherir azabları bulunduğu, Kimyâ-i se'âdet kitabında ve yine İmam-ı Gazâlî hazretlerinin Dürret-ül-fâhire kitabında yazılıdır. Hadis-i şeriflerde açıkça bildirilmektedir.
            ***
Sual: Akıllı çocuğun, gözleri görmeyenin ve cahillerin okuduğu ezana itibar edilir mi?
Cevap: Akıllı çocuğun, âmânın, vakitleri ve ezan okumasını bilen cahil kimsenin ezan okuması, kerahatsiz caizdir. Cünüp kimsenin ezan ve kamet okuması, abdestsiz kamet okumak ve kadının, fasıkın, sarhoşun, akılsız çocuğun ezan okumaları ve oturarak ezan okumak tahrimen mekruhtur. Bunların ezanları tekrar okunur. Ezanın sahih olması için, müezzin, Müslüman, akıllı olmalı, namaz vakitlerini bilmeli ve sözüne inanılan adil bir kimse olmalıdır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615382 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/615382.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT