BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

DİYARBAKIRLI KAHRAMAN ANALARA DESTEK!..

Diyarbakırlı anaların çalınmış evladlarını kurtarmak için başlattıkları tarihî hareket, her geçen gün biraz daha büyümekte. Sesleri her gün biraz daha gürleşmekte, uzakları bulmakta. Yurdun değişik illerinden de vatanseverler bu anaların yanına giderek onlara yalnız olmadıklarını göstermekteler.
HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde 1 ana ile başlayan oturma eylemi, kısa süre içinde yirmiye katlandı. Buna rağmen iştirakçi sayısı azdır. Endişeler ortadan kalkar ve birtakım tedbirler alınırsa meydanı onlar değil, binler doldurur. Bu kahraman analar, kendilerinin veya çocuklarının terör örgütü tarafından öldürülmesini göze alarak böyle bir hareketi başlattılar. Bu destânî hareketi büyütme mes’uliyeti şimdiden sonra devlete, millete, aydınlara, medyaya ve STK’lara düşmektedir. ASKON, teklifiyle teşekkürü hak etti. “Anadolu Aslanları” adlı iş adamları kurumu, dağdaki çocuklara “teröre bulaşmadıysanız gelin tahsil bursunuzu temin edeceğiz. Şayet mezun olduysanız iş bulmakta yardımcı olacağız! Yalnız değilsiniz” dedi. Çağrının benzer kuruluşlarca da devamı gelmeli.
Bu harekete dair ne yapılmalı,
Neler yapılabilir?
1-Seslerini duyurmak maksadıyla bir araya gelen analar için günlük ihtiyaç, yeme-içme ve istirahat imkânı olan çadırlar kurulmalı, onlar, aç-susuz, güneş ve yağmur altında kuru kaldırımda bırakılmamalıdır.
2-Bu çadırlar için emniyet tedbiri alınmalıdır.
3-Oturma eylemine katılacaklar için büro kurulmalı ve kayıtlar tutulmalıdır.
4-Oturma eylemine katılan ailelerin köy veya şehirdeki evleri korumaya alınmalıdır.
5-Burada evladları için oturan bağrı yanık ailelerden çalışanlar, izinli sayılmalıdır.
6-Diğer şehirlerden Diyarbakır’a gelerek destek verecek vatandaşların yol ve ikamet masrafları devlet tarafından karşılanmalıdır.
7-Her ilden 10’ar kişilik vatandaş topluluğu 5’er gün bu anaların yanında yer almalıdır.
8-TBMM’de grubu bulunan partilerden 3’er kişi 3’er gün bu anaların yanında yer almalıdır.
9-BM, AB, ABD İnsan Hakları kuruluşlarından gözlemci hey’etler buraya getirilmelidir.
10-Masraflarını devlet karşılayarak dünya basın-yayın kuruluşlarından 50 kişilik bir hey’et, Diyarbakır’ı, eylemin yapıldığı yeri ziyaret etmelidir.
11-Bu hareket, en fazla 3 hafta sürmeli ve ne yapılacaksa bu zaman zarfında yapılmalı yüreği yanan analar, aileler evlatlarıyla kucaklaşmalıdır.
12-“Olayı Meclis’e taşıyalım” tarzı riyakârlıklara kanmamalıdır…
Bu analar, baş tâcı ve devletin ve milletin namusudur. Birkaç yıl önce de Diyarbakırlı analar meydana dökülmüş, çocuklarını istemiş fakat destek bulamadıkları için susmuşlardı. Bu defa da benzeri yaşanırsa üçüncü bir çıkış olmaz!..
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609731 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/609731.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT