BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yaşlılara saygı, sevgi ve ilgi...

Salim Köklü
Facebook
"İhtiyarlara saygı gösteren ve yardım eden ihtiyarlayınca, Allahü teala ona da yardımcılar nasip eder."
 
Şu "korona" günlerinde hep gündemde olan "yaşlılık", gençliğin gittiği, gücün, kuvvetin, sıhhatin zayıfladığı, insanın sevgi, ilgi ve yardıma muhtaç olduğu dönemdir. Onun için hele şu sıkıntılı günlerde yaşlılara, özellikle yaşlı anne babamıza, dedelerimize, ninelerimize saygılı davranmalı, çocuklarımıza ve gençlere bu konuda hem gerekli tavsiyelerimizi yapmalı hem de kendilerine örnek olmalıyız. Onlara yardımcı olmalarını, taşıma araçlarında  kendilerine yer vermelerini özellikle çocuklarımıza tembih etmeliyiz.
Bu hususta aileden tembih almış çocukla, almamış çocuk belli oluyor. Yaşlı birisi anlatıyor:
"Bir gün, elimde birkaç parça eşya vardı. Taşımakta zorlanıyordum. Yanımdan yaşlı-genç, tahsilli-tahsilsiz çeşitli insanlar geçiyordu. Hepsi benim sıkıntılı hâlimi görüyor fakat aldırmadan geçip gidiyorlardı. Biraz sonra bir genç koşarak geldi, 'Amca ben sana yardımcı olayım' dedi. Eşyalarımı taşıyıverdi. Çok rahatladım. O gence can u gönülden dua ettim..." 
Bunun ne kadar önemli olduğunu, o hâli yaşayan bilir. Yaşlıları en mutlu eden muamele, sevgi, ilgi ve değer verilmektir. Onlar için en iyi barınma yerleri de sıcak aile ortamıdır. Yaşlılara, güçsüzlere yardım etmek, dinimizin önemli bir kuralıdır.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Güçsüzlere, hastalara, yaşlılara ve küçüklere merhamet ediniz!)
(İhtiyarlara saygı gösteren ve yardım eden ihtiyarlayınca, Allahü teala ona da yardımcılar nasip eder.)
(Küçüklerimize acımayan ve büyüklerimizi saygılı olmayan bizden değildir.) 
(Eğer süt emen çocuklar, beli bükük yaşlılar, otlayan hayvanlar olmasaydı üzerinize azap sel gibi akardı.)
Yine dinimiz, anne-baba yaşlanınca onlara yumuşak davranmayı, tevazu göstermeyi, onları üzmemeyi, öf bile dememeyi emrediyor.
Allahü teâlâ Kur’an-ı kerimde mealen şöyle buyuruyor:
(Rabbin, yalnız kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine öf bile deme; azarlama, ağır söz söyleme, onlarla yumuşak ve tatlı konuş, onlara acı, tevazu kanadını gerip “Rabbim, küçükken beni yetiştirdikleri gibi sen de onlara merhamet et” diye dua et.) [İsra: 23, 24]
Cemiyetler, genciyle yaşlısıyla, birbirinin hâlinden anlayarak, kendisini karşısındakinin yerine koyarak, birbirine sevgi ve saygı göstererek, ilgi ve yardımlaşma ile ayakta kalır, huzurlu olur. Burası, "Etme, bulma dünyası"dır. Ne ekersek onu biçeriz. Yaşlılığımızda huzurlu ve mutlu olmak istiyorsak yaşlılarımıza, güçsüzlere, muhtaçlara yardımcı olmalı, onlara değer vermeliyiz. Saygı ve sevgi gören bir anne baba, kayınvalide ve kayınpeder olmak istiyorsak, bugün anne baba, kayınpeder ve kayınvalidelerimize sevgi ve saygı ile muamele etmeli, onları evin bereketi, dualarını kazanç bilmeliyiz. Böylece hem biz hem de gelecek nesil huzurlu ve mutlu olur...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613634 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/613634.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT