BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

AK Parti’nin en büyük sınavı!..

Süleyman Özışık
Facebook
Yerel seçimlerde istediği sonucu elde edemeyen AK Parti yeni döneme hazırlanıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği son mesaj çok önemli.
"Bugün ne geçmişin karanlığına ağıtlar yakacağız ne de dünkü başarılarımıza destanlar yazacağız. Dostlarım dün bitti, geçti gitti. Bugün yeni bir gündür. Aydınlık Türkiye için geleceğimiz için yeniden yollara düşme günüdür" dedi Sayın Cumhurbaşkanı.
Verilen bu mesaj, değişimin çok çok köklü olacağını gösteriyor.
Ve bu değişimin sonbahardan itibaren olağan kongre süreci ile başlaması bekleniyor. Belde teşkilatlarından başlayacak kongre sürecinde sırasıyla ilçe ve il kongreleri yapılacak.
Kongrelerde 31 Mart yerel seçimlerinde başarılı performans gösteremeyen illerin teşkilatları değişecek. Gelen haberler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son seçimlerden çok büyük dersler çıkardığı yönünde.
AK Partili kaynaklar, “Erdoğan 2023'e yeni kadrolarla gitmek istiyor. Vatandaştan kopuk siyasetçi istemiyor" diyor. Bu bakış açısı, başarısız olan il ve ilçe başkanlarının tamamının gideceğini gösteriyor.
Hep söylerim.
Erdoğan'ın millete dokunmayan veyahut başarısız olan isimleri gönderme konusunda bir sıkıntısı yok. Nitekim geçtiğimiz genel seçimlerde partinin neredeyse yüzde 70'ini değiştirdi. Milletin itiraz ettiği, istemediği milletvekilleri ile yollarını ayırdı.
Yerel seçimlerdeki değişim oranı çok daha yüksekti.
Bir önceki dönem görev yapan ama milletin memnun olmadığı belediye başkanlarının yüzde 80'i tekrar aday gösterilmedi. AK Parti dışında başka hiçbir partide böyle bir değişim yaşanmadı.
Erdoğan'ın başarısız olan isimleri gönderme konusunda sıkıntısı yok ama, sorun şu ki gelenlerin ciddi bir kısmı gidenleri mumla aratıyor. Bir başka deyişle, gidenlerin yerine daha kötüsü geliyor.
"Peki gelenleri de Erdoğan seçmiyor mu?" diyeceksiniz.
Elbette ki Erdoğan seçiyor ama bu seçimi önüne konulan raporlara göre yapıyor. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre yapıyor.
Daha önce de söylediğim gibi AK Parti ve Erdoğan en büyük sıkıntıyı bu noktada yaşıyor. Rapor hazırlayanlardan belli bir kısmı, milletin adaylarını değil de kendi adaylarını ön plana çıkarıyor. Aday araştırması yapan araştırma şirketleri, belli bir çıkar karşılığında anketleri manipüle ediyor.
Bir önceki seçim durumun bundan ibaret olduğunun en güzel göstergesidir. Rapora muhtaç olanların hazırladığı raporlar çerçevesinde hareket eden Erdoğan, belli adayların toplumda karşılığı olmadığını ancak sahaya çıktığında anlayabildi.
Ama iş işten geçti. 
İl ve ilçe kongrelerinin yaklaştığı bir dönemde bu hataların bir kez daha tekrarlanması yönünde ciddi endişe var.
Aslına bakarsanız AK Parti bu sorunu rahatlıkla aşabilecek bir yöntem geliştirebilir. 
Madem il ve ilçe başkanlarının halka dokunan isimlerden oluşması gerektiği yönünde bir talep var. O zaman il ve ilçe başkanları da halkın tercihiyle belirlenebilir.
Milletvekilleri ve belediye başkanları temayül yoklaması sonucu seçiliyorsa, il ve ilçe başkanları da temayül yoklamasıyla belirlenebilir. Yanlış anlaşılmasın, parti içi temayül yoklamasından bahsetmiyorum. Parti içi temayül yoklaması elbette yapılsın bunun itiraz edilecek bir yanı yok. 
Benim temayülden kastım, AK Parti üyelerinin veyahut AK Partiye oy veren seçmenin de katıldığı bir mini ön seçim çalışması. 
Milletin en büyük şikâyet konusu parti teşkilatlarıysa, bu şikâyeti ortadan kaldıracak en iyi yöntem, milletin tercih ettiklerini başa getirmek olur. 
Bir önceki seçimlerde bazı il ve ilçe teşkilatlarının yaptığı hataların faturası çok ağır oldu. AK Partili seçmenin büyük bir bölümü teşkilatlar konusunda isyan bayrağı açtı, partiden teşkilatlardaki yapılanma nedeniyle uzaklaştığını ilan etti.
Mesaj kutumda teşkilatlardan yana dert yanan on binlerce kişinin şikâyetleri duruyor. Teşkilatlarda baş gösteren ahbap çavuş ilişkilerinden tutun da türlü hataları ve altını çizerek söylüyorum, türlü “yanlışları” anlatıyor bu mesajlar.
Demem o ki…
Millet, AK Parti’nin seçimlerden ders çıkarıp çıkarmadığını teşkilatlardaki değişime bakarak anlamaya çalışacak. Milletin adamlarının göreve getirdiği görülürse ne âlâ…
Yoksa, son umut kırıntıları da yok olup gidecek.
Yani anlayacağınız teşkilatlardaki değişim, aslında AK Parti’nin 2023 öncesi en büyük sınavı olacak.
Bu sınav ancak ve ancak milletin tercihine başvurularak kazanılabilir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609376 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/suleyman-ozisik/609376.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT