BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Erdoğan sağlam adımlar atıyor!

Süleyman Özışık
Facebook
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu sıralar siyasi anlamda attığı adımlar, aynı zamanda AK Parti'nin de toparlanma ve düzelme yolunda harekete geçtiğini gösteriyor.
Yazılarımı takip eden arkadaşlar hatırlayacaktır.
Geçmiş dönemde yazdığım pek çok yazıda AK Parti'nin önünde duran bazı engellerden bahsetmiştim.
Tekrar hatırlatmak gerekirse o maddeleri şöyle sıralamıştım:
1- Emeklilikte yaşa takılanlar meselesi
Pek çok seçmen, geçmiş dönemde Binali Yıldırım'ın bu sorunun çözüleceğine dair yaptığı konuşmaya atıf yapıyor, verilen sözün neden yerine getirilmediğini soruyor.
Hatırlarsanız, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyla ilgili yaptığı son açıklamada çok sert bir çıkış yapmıştı.
Hatırlayalım:
"Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz. Sosyal Güvenlik Kurumunun hesabına göre, 'emeklilikte yaşa takılanlar' denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. 
Bu teklifin yıllık maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Biz ekonomide 'ekonomik kurtuluş savaşı' verdiğimiz bu dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? Ben bunu milletimize soruyorum. Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi. Böyle bir şey olamaz, buna adalet, hak denmez" demişti Cumhurbaşkanı...
İşte bu açıklama ve bu açıklamanın sonlarına doğru söylenen "Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi" sözleri ciddi bir kırgınlığa ve kızgınlığa neden olmuş gibi görünüyor. 
Yani verilen sözün yerine getirilmesini isteyen milyonların, doların yükselişini fırsat bilenlerle bir kefeye konması ve "Bir de bunlar başımıza türedi" diyerek kötülenmesi inanılmaz bir kopuşa neden olmuş gibi görünüyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu tahribatı yeni bir açıklama ile tamir etmesi ve gönül alması gerekiyor. En azından EYT konusunda bir düzenleme yapılmayacaksa bunun nedenini, farklı bir şekilde dile getirmesi gerekiyor. 
2- 3.600 ek gösterge
Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce polis, hemşire ve öğretmenlere 3.600 ek gösterge ile özlük hakları sözü verilmişti. Ancak bu meseleyle ilgili şu ana kadar ciddi bir gelişme yok. Meclis'e geleceği söyleniyor ama müjdeli haberi bekleyenler, yine oyalanacaklarını düşünüyor.
Bu kanun, seçim öncesi Meclis'ten geçirilmezse oy vermeyeceklerini söyleyenlerin sayısı hiç de az değil. 
Kanunun bir an önce Meclis'e getirilmesi ve sözün yerine getirilmesi gerekiyor. 
3- KHK ve FETÖ mağdurları
Sürekli dile getirdiğim bu mağduriyeti yaşayanların isyanı artık çığlığa dönmüş durumda. Haklarında hiçbir belge ve delil olmamasına rağmen başlarındaki amirlerin ya da çevredeki birilerinin ihbarı ile haksızlığa uğrayanlar, alınlarına çalınan bu kara lekenin temizlenmesini istiyor. 
Ayrıca yargı huzurunda beraat etmesine, OHAL İşlemleri Komisyonunda aklanmasına rağmen hâlâ görevlerine dönemeyenler de isyan eden diğer kesimi oluşturuyor.
AK Parti hükûmetinin bu işi sürüncemede bırakmadan bir an önce ele alması ve bu mağduriyeti gidermesi gerekiyor. 
4- Azalması beklenirken artan hayat pahalılığı
Doların yükseldiği dönemde temel gıda maddelerine ve gündelik ihtiyaç malzemelerine getirilen zamların, dolar düştükten sonra da aynı fiyatta sabit kalması, seçmeni canından bezdirmiş durumda...
AK Parti hükûmetinin, fahiş fiyat artışlarından sonra indirime gitmemekte direnen firmaları ciddiyetle takip etmesi ve vatandaşı âdeta soyan bu fırsatçılara göz açtırmaması gerekiyor.
 
***
Maalesef geride kalan dönem içinde ne Cumhurbaşkanı ne de AK Parti bu konularda adım atma gereği duydu. 
Ve doğrusunu isterseniz bu adımı atmamanın bedelini de yerel seçimlerde çok ağır bir şekilde ödedi.
Yazının başında söylediğim gibi, Erdoğan şimdi bu konularda seri ve sağlam adımlar atıyor.
Emeklilikte yaşa takılanlar meselesini çözmek için bir komisyon görevlendirdi. Bu komisyonun başında Vedat Bilgin gibi tecrübeli bir siyasetçi var. İlk görüşmeler yapıldı ve olumlu adımlar atılmaya başladı. Kısa süre içinde bu sorunun kökünden çözüldüğünü duyacağız.
Bir diğer önemli sorun da KHK meselesiydi.
Erdoğan ile geçtiğimiz günlerde buluşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erdoğan'ın bu konuda çözüm aradığını dile getirdi. Öğrendiğim kadarıyla bu sorunun çözümüyle ilgili Erdoğan'a bir rapor sunulmuş. Ancak Erdoğan, bu raporu yetersiz bulduğu için "Üzerinde iyice çalışıp bu meseleyi kökünden çözecek formüller bulun" diyerek geri göndermiş.
Bu konuyla ilgili de yakın zamanda çok önemli gelişmeler yaşanacak. Ayrıca hazırlanan Yargı Reformu Paketi'ni de unutmamak gerekecek. Adaletteki tıkanıklık, bu reform paketiyle birlikte açılmaya çalışılacak. 
Hayat pahalılığı ve ekonomik kriz konularında da sağlam adımlar atıldığını kabul etmemiz gerekiyor. 
Cumhurbaşkanı'nın direktifleri sonucu faizler düşürülürken, dolarda da aynı oranda bir erime göze çarpıyor. Evet, bunun sonuçlarını hemen görmemiz mümkün olmadı. Yani faiz indirimi ve doların erimesi durumu vatandaşın cebine henüz yansımadı.
Faizin düşmesiyle birlikte yatırımlar da artmaya başladı. Araç satışları ve inşaat sektöründe hatırı sayılır artış var. Dünya devi Volkswagen Türkiye'de fabrika açmak için harekete geçti.
Ama orta vadede ekonomik krizin etkilerinin azalmaya başladığını göreceğiz.
Geriye yüz binlerce memurun beklediği 3.600 ek gösterge ve özlük hakları kaldı. Bu sorunun da önümüzde günlerde Meclis'ten geçeceğine dair güçlü emareler var.
Bütün bu sorunlar halledildikten sonra sıra kongrelere gelecek ve Erdoğan halkın şikâyetçi olduğu il ve ilçe teşkilatlarını tepeden tırnağa değiştirmeye başlayacak. Bir başka deyişle bu teşkilatların başına "Yeni Ömerler" koymaya çalışacak.
Eğer bu operasyon da sağlam bir şekilde gerçekleşirse, AK Parti hem ülkenin önünde duran devasa sorunları çözmüş olacak, hem de seçmenin verdiği "Kendini düzelt" mesajının gereğini yerine getirmiş olacak.
Özetle...
Erdoğan bu adımları atmaya devam ederse, "Bitti" denilen AK Parti bir kez daha küllerinden doğacak ve milletin tek umudu hâline gelecek.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609875 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/suleyman-ozisik/609875.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT