BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

O günleri hatırlamak bile istemiyorum

Ünal Bolat
Facebook
“Altındağ'da o senelerde çok hava kirliliği vardı. Kapıların altından duman kokusu girerdi...”
 
Yazılarınızı senelerdir hiç kaçırmadan takip ediyorum. Allahü teâlâ sizin de gazetemizin de hizmetlerini daim eylesin. Aşağıdaki hatıramı dinimizin güzelliğini insanların daha iyi anlaması ve bugünlerdeki sıkıntılara fayda vermesi maksadıyla yazıyorum.
İnşallah sizlerin aracılığı ile kardeşlerimize ulaşır. Peygamber Efendimizin, Herakles’in gönderdiği doktor menkıbesini bilmeyen yoktur. Efendimiz o doktora:
"Sen bilirsin. Eğer daha kalırsan, misafire hizmet etmek, ona ikram etmek, Müslümanların vazifesidir. Gidersen de uğurlar olsun. Yalnız şunu bil ki, burada senelerce kalsan, sana kimse gelmez. Çünkü Eshabım hasta olmamak yolunu gözetmiştir. Onlar temizliğe çok dikkat eder. Acıkmadıkça bir şey yemez ve sofradan, doymadan önce kalkar" buyurmuşlar...
Bugünlerde büyüyen panik havasını gördükçe insan bu hadis-i şerife nerede uymadığımızı düşünmeden geçemiyor.
Müsaade ederseniz başımdan geçen ve uzun seneler süren bu konu ile ilgili tecrübemi anlatmak istiyorum.
1972 Ankara doğumluyum. Özellikle Altındağ'da o senelerde çok şiddetli hava kirliliği vardı. Şimdiki nesil bilmez, hatta hayal bile edemezler. Kışın dışarıda biraz durup eve girdiğimizde lavaboda boğazımızı temizlediğimizde resmen is gelirdi.
Kapıların altından evlere dışarıdaki kömür sobalarının duman kokusu girerdi. Kışları zaten sayıları az olan hastaneler dolar taşardı. Hemşireler ve doktorlar sinir küpüydü. Bir de hastaların, özellikle de çocuk olanların ve yanlarındaki büyüklerin uzun sıralarda saatlerce neler çektiğini insan hatırlamak bile istemiyor.
Önce rahmetli Özal hava kirliliğini azalttı, sonra da şimdiki hükûmet sağlık sistemini inanılmaz düzeltti. Şimdi ne kadar dua etsek, şükretsek az. Muhtemelen hava kirliliğinden ve belki de ülkemizin o zamanki düşük gelir seviyesine bağlı zayıf gıdalarından kendimi bildim bileli sürekli hastalanıyordum.
Babam ve dedem en az ayda bir hastaneye götürüyor, doktorlar da penisilin türü diğer bazı antibiyotikler ne varsa hepsini veriyordu.
Hatırlamak bile istemiyorum ama bütün bulaşıcı hastalıkları, sonları kafiyeli olan tüm üst solunum yolları hastalıklarını, istisnasız tüm mevsim griplerini ve de ağır bir zatürreyi başlangıç aşamasında geçirdim. DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612727 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/612727.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT