BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hasta yemekleri konusuna odaklandım

Ünal Bolat
Facebook
O gece koğuş nöbetçisi uyandırdı. “Kalk bir bardak su iç öksürükten boğulacaksın” dedi.
 
Çocukluk yıllarında yaşadığım hastalıklarımla ilgili hatıramı anlatmaya devam ediyorum...
Galiba kullandığım sayısız antibiyotik sebebiyle vücudumun savunma sistemi çökmüştü.
Gençlik dönemimde bile her bahar dönemindeki grip salgınında halsizlikten neredeyse yataktan bile kalkamıyordum. Kronik öksürüğüm de kuvvetlenip azalarak hiç geçmiyordu. Doktorlarımın tavsiye ettiği şekilde bol bol su içiyordum. Yine de neden her zaman kolay hastalandığımı ve uzun süreler iyileşemediğimi bir türlü anlayamıyordum. Yaşım ilerlediği, idmanlar yaptığım, gittikçe daha kuvvetli beslendiğim hâlde fiziken yaşıtlarımın geresinde kalmıştım.
Neyse ki üniversitedeyken gazetemizin 3 cilt hâlinde evlere hediye olarak gönderdiği Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye kitabını okumaya başladım. 2. cildini askerde okurken yine hastalandığım günler rast geldi. İzmir'de acemi birliğinde iken nisan ayının gündüzleri Ankara'ya göre çok sıcak geçiyordu.
Askerî eğitimler sırasında askerler arasında zaten hafif bir salgın olduğunu görüyordum. Maalesef bir gün dayanamayıp terli terli soğuk bir şeyler içtim. Korktuğum gibi öksürüğüm şiddetlendi, yine bir üst solunum yolu hastalığı başlamıştı. O gece koğuş nöbetçisi uyandırdı. “Kalk bir su iç öksürükten boğulacaksın” dedi.
Eğitimlerden o kadar yorulmuşum ki kendim uyanamamışım. Gidip su içtim fakat çok fayda etmedi. Bu sefer de uyuyamadım. Doğru dürüst nefes alamayınca kalktım, her askere verilen biri tiftik yününden üç fanilayı üst üste giydim. İyice terleyince uyumuşum.
Sabah kalkınca öksürüklerden başka bir şey düşünemez olmuştum. Eğitimden sonra İlmihal'e bakmak aklıma geldi. Sayfaları karıştırınca “Hasta Yemekleri” konusuna odaklandım:
Şöyle yazıyordu:
Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” (Allahü teâlâ, her hastalığın ilâcını yaratmıştır. Yalnız, ölüme çare yoktur) ve (Hastalıkların başı, çok yemektir. İlaçların başı, perhizdir) ve (Hastalarınızı, sadaka vererek tedavi ediniz!) buyurdu. İnsan hasta olmamaya dikkat etmelidir. Bunun için de, İslamiyet’e uygun yaşamak lâzımdır. İslamiyet’e uymakta gevşek davranarak, hasta olan kimse, ilaç almalı, perhiz etmeli ve fakirlere sadaka nezretmeli ve sık sık sadaka vermelidir. DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612745 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/612745.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT